Hochfirstschanze – niemiecka skocznia Adama Małysza

Hochfirstschanze

Hochfirstschanze, czyli skocznia duża w Titisee-Neustadt, to obiekt wyjątkowo lubiany przez Biało-Czerwonych. Polacy wygrywali na niej czterokrotnie.

Pierwsza skocznia w Titisee-Neustadt została otwarta w 1911 roku. Na zboczu góry Hochfirst skoczkowie pojawili się 21 lat później – w 1932 roku. Przebudowywano ją pięciokrotnie:

  • 1949
  • 1971
  • 1988
  • 2001 – największa przebudowa, która umożliwiła rozgrywanie w Titisee-Neustadt zawodów Pucharu Świata
  • 2003 do 2005 – zmiana punktu K na 120 m, potem na 125 m i HS 142.

Jest to największa naturalna skocznia w Niemczech.

Puchar Świata w Titisee-Neustadt zawitał do pucharowego kalendarza piętnastokrotnie. Zawody odwoływano trzy razy. Dwunastokrotnie doszły do skutku konkursy indywidualne i raz rywalizacja drużynowa. Pierwszym zwycięzcą z Titisee-Neustadt jest Adam Małysz (1 grudnia 2001). Polak stawał na niemieckim podium najczęściej – trzykrotnie zwyciężał, dwa razy zajął drugą pozycję i raz trzecią. Na Hochfirstschanze dobrze czuł się także Kamil Stoch, który raz tutaj triumfował i dwukrotnie plasował się tuż za liderem.

Najczęściej, bo aż czterokrotnie, zwyciężali tutaj Polacy, którzy o jeden triumf wyprzedzają Norwegów, Niemców i Austriaków. Biało-Czerwoni, na podium Hochfirstschanze, stawali dziesięciokrotnie. Jedno miejsce “na pudle” więcej zdobyli Austriacy. Jeden z nich – Thomas Morgenstern – zaliczył na Hochfirstschanze bolesny upadek.

W minionym sezonie, w Titisee-Neustadt triumfowali Norwegowie, którzy wyprzedzili Polaków i Niemców. Indywidualnie, najlepiej zaprezentowali się Richard Freitag i Andreas Wellinger. Podium uzupełnił Daniel Andre Tande.

Tegoroczna rywalizacja na Hochfirstschanze miała być nietypowa. 8 grudnia 2018 planowano rozegrać konkurs drużyn mieszanych. Organizatorzy wycofali się jednak z tego pomysłu z powodów finansowych. Do skutku nie doszły również zawody indywidualne. Plany zmagań w Titisee-Neustadt storpedowała pogoda.

fot. Hochfirstschanze, Lutz H