Janne Ahonen, Wisła 2017 (historia Willingen 2005)

Janne Ahonen zakończył karierę po raz trzeci. Jeden z najlepszych fińskich skoczków planuje nadal angażować się w sport. W Pucharze Świata po raz ostatni wystartował 4 marca w Lahti.

Janne Ahonen decyzję skomentował na łamach fińskiego czasopisma Ilta-Sanomat. – Nigdy nie opuszczę skoków narciarskich, będę skakał jeśli będę miał na to ochotę. Jednocześnie potwierdzam, że nie wystartuję już w żadnych zawodach – poinformował 41-latek.

To trzeci raz, kiedy Janne ogłasza zakończenie kariery. Pierwszy taki przypadek miał miejsce w 2008, a drugi w 2011 roku. Po kilku miesiącach przerwy od skakania, Ahonen wracał do rywalizacji w Pucharze Świata. Ostatnie zwycięstwo w zawodach najwyższej rangi odniósł w Kuopio w marcu 2008 roku, czyli przed pierwszą decyzją o zakończeniu przygody ze skokami.

W Pucharze Świata Janne Ahonen zadebiutował w grudniu 1992 roku. Kilka miesięcy później wygrał Mistrzostwa Świata Juniorów w Harrachovie. Przez całą karierę Ahonen wystartował w 412 konkursach indywidualnych Pucharu Świata. Aż 108 razy stawał na podium, a 36 na najwyższym stopniu.

Miniony sezon dla Ahonena nie był udany. W pięciu konkursach Pucharu Świata weteran ani razu nie zdołał awansować do drugiej serii zawodów. Po raz ostatni w konkursie wystartował w marcu w Lahti. Wówczas uplasował się na 37 miejscu.

Największe sukcesy w karierze Janne Ahonena to: 5-krotne wygranie Turnieju Czterech Skoczni i m.in. Mistrzostwo Świata na dużej skoczni w Oberstdorfie w 2005 roku. Nigdy nie udało mu się zdobyć medalu Igrzysk Olimpijskich indywidualnie. Dwukrotnie, konkursy olimpijskie kończył na 4 pozycji (Salt Lake City 2002 oraz Vancouver 2010). Lista osiągnięć Fina na skoczni jest imponująca:

  • 2 medale olimpijskie (2 srebrne drużynowo)
  • 10 medali Mistrzostw Świata (5 złotych, 3 srebrne i 2 brązowe)
  • 7 medali Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich (5 srebrnych i 2 brązowe)
  • 4 złote medale Mistrzostw Świata Juniorów
  • 2 zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata
  • 5 wygranych w Turnieju Czterech Skoczni
  • 36 zwycięstw w konkursach Pucharu Świata (108 razy na podium)
  • 1 wygrane Letnie Grand Prix

Wielu kibiców pamięta skok Janne z konkursu kończącego sezon 2004/2005 w Planicy. Reprezentant Finlandii skoczył wówczas 240 m, co mogło być bezapelacyjnym rekordem świata. Ahonen nie ustał tej próby. Po kilku latach od tych wydarzeń ukazała się biografia Janne pt. „Królewski Orzeł”. Na łamach książki przyznał, że podczas tego lotu był pod wpływem alkoholu. Dzień wcześniej Finowie spędzili wieczór w klubach w Kranjskiej Gorze. Do hotelu wrócili o 5 nad ranem, a o 10 rozpoczynał się ostatni konkurs sezonu.

Wielu fanów czekało na pojedynek Janne Ahonena z synem Mico. 17-letni potomek legendarnego Fina poszedł w ślady ojca i również uprawia skoki narciarskie. We wrześniu zdobył punkty do klasyfikacji FIS Cup, które dają młodszemu Ahonenowi prawo startu w Pucharze Kontynentalnym. Niestety, na arenie międzynarodowej nie dojdzie do pojedynku syna z ojcem.

 

fot. Anna Nagel || www.skijumper.pl
źródło: fis-ski.com|Ilta-Sanomat