Janne Ahonen rozważa zakończenie kariery

Janne Ahonen, Wisła 2017 (historia Willingen 2005)

Jedna z niewątpliwych legend fińskich skoków – Janne Ahonen rozważa zakończenie kariery. 41-latek tego lata postanowił skoncentrować się na swojej drugiej pasji: rajdach samochodowych. 

Dyskusje na temat dalszej kariery Ahonena rozpoczęły się już w maju, kiedy Lauri Hakola ogłosił składy kadr na nadchodzący sezon. Zaskakujący dla kibiców okazał się brak dziesięciokrotnego medalisty mistrzostw świata w żadnej z grup. Janne nie zamierza tego lata zakładać nart. Fin postanowił oddać się swojej drugiej pasji – drag racingu, w Polsce znanym jako wyścigi równoległe. Jest to odmiana wyścigów samochodowych. w której należy pokonać prosty odcinek trasy w jak najkrótszym czasie.

Ahonen wypowiedział się na temat zakończenia kariery dla fińskiej gazety „Etelä-Saimaa”. – Myślę, że nie będę już trenował na takim poziomie, jak dotychczas. Jeszcze nie zadecydowałem o zakończeniu kariery. Decyzję podejmę jesienią – poinformował zawodnik. Byłaby to kolejna strata dla fińskich skoków narciarskich. Kraj, który w przeszłości był potęgą dyscypliny przechodzi poważny kryzys. Zawodnicy nie zdobywają osiągnięć, a środki finansowe zostają ograniczane. Pod koniec maja o odwieszeniu nart poinformował kolega Ahonena, Ville Larinto. – Wszyscy znajdują się pod ścianą. Gorzej już być nie może – komentował Toni Nieminen na łamach portalu www.is.fi.

Zobacz również: Ville Larinto zakończył karierę. 

Janne Ahonen jest jednym z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich. Dwukrotnie zdobył tytuł mistrza świata, a łącznie zgromadził dziesięć krążków w tej imprezie. Dwa razy wywalczył srebro w drużynie podczas igrzysk olimpijskich oraz sięgnął po dwie kryształowe kule. Jest jedynym zawodnikiem w historii, który triumfował w pięciu edycjach Turnieju Czterech Skoczni.

Zobacz też: „Człowiek Maska” – Janne Ahonen

 

Fot. Anna Nagel || www.skijumper.pl
Źródło: Skispringen.com