Janne Väätäinen ponownie trenerem Finów

Po dziesięcioletniej przerwie Janne Väätäinen powróci na stanowisko trenera fińskich skoczków. Główny szkoleniowiec ubiegłego sezonu – Lauri Hakola – wciąż będzie pomagał w rozwoju zawodników, jednak tym razem w roli asystenta. 

Fiński Związek Narciarski ogłosił umowy trenerskie. Zgodnie z komunikatem prasowym celem szkoleniowców mają być Igrzyska w Pekinie w 2022 roku.

– Łącząc umiejętności kierownicze Janne Väätäinena i wiedzę Lauri Hakoli, otrzymujemy parę trenerów, którzy uzupełniają się i potrafią prowadzić prawdziwy dialog. Mają doskonałe umiejętności i warunki, aby poprowadzić sportowców do sukcesu. Reszta należy do zawodników – mówi Lauri Kettunen, prezes zespołu zarządzania skokami narciarskimi w komunikacie prasowym stowarzyszenia narciarskiego.

Według Väätäinen powrót do Finlandii nie był aktywnie brany pod uwagę w momencie rozpoczęcia dyskusji.

– Podczas pierwszych dyskusji pomysł wydawał mi się bardzo odległy, bo od 10 lat przebywam poza Finlandią. Oczywiście bardzo chciałem pracować w Finlandii, ale przyciągnęła mnie również współpraca z istniejącym sztabem – mówi Väätäinen.  

Janne Väätäinen opuścił Finów po 2-letniej współpracy w 2010 roku. W jego miejsce, na stanowisko głównego szkoleniowca, zatrudniono Pekkę Niemelę. Przez ostatnie lata działał na poziomie klubowym w Japonii. To on przyłożył się do sukcesów Ryoyu Kobayashiego. 45-latek ma na swoim koncie także współpracę z Chińczykami. Teraz wraca do swoich rodzimych stron.