Jernej Damjan: “Młodsi skoczkowie stają się coraz silniejsi”

jernej damjan

Jernej Damjan jest weteranem słoweńskich skoków narciarskich. W Pucharze Świata debiutował 15 lat temu w czeskim Libercu.

Jernej Damjan dołączył do słoweńskiej drużyny w Trondheim. Zastąpił najsłabiej spisującego się Zigę Jelara. Jakie ma plany na ostatnie konkursy w sezonie? Jak długo potrwa jeszcze jego sportowa kariera?

Jak się czujesz w Trondheim?

Jak zwykle dobrze. W tym sezonie są tu lepsze warunki pogodowe, niż w poprzednich edycjach Raw Air. Lekko pada śnieg, skacze się przyjemnie.

W Seefeld byłeś najlepszym skoczkiem ze Słowenii…

To był zbyt surowy konkurs, by oceniać kto był lepszy, kto gorszy. Oddałem dwa dobre skoki i miałem trochę szczęścia. Taki wynik upewnia Cię w tym, że musisz ciągle stawać się lepszy.

Po ostatnich Mistrzostwach Świata napisałeś, że to mogą być Twoje ostatnie tego typu zmagania. Dlaczego?

Napisałem, że to są “prawdopodobnie” moje ostatnie mistrzostwa. To różnica! <śmiech> Do następnych pozostały dwa lata i zobaczymy jak będzie. 

Do tematu zakończenia kariery podchodzisz podobnie jak Simon Ammann?

Tak, można powiedzieć, że skaczę “z roku na rok”. Młodsi skoczkowie stają się coraz silniejsi. To wszystko nie jest takie łatwe. Spójrzmy na Noriakiego, który ma problemy z tym, by zakwalifikować się do konkursu. 

W tym sezonie najbardziej oczekujesz lotów?

Zdecydowanie tak! W tym roku będziemy skakali na nieco przebudowanej skoczni w Vikersund i jestem z tego powodu całkiem zadowolony. W zeszłym roku nie latało mi się tam zbyt przyjemnie. 

Co chcesz osiągnąć podczas konkursów kończących sezon?

Ta edycja Pucharu Świata nie potoczyła się tak, jakbym tego oczekiwał. Kiedy oddawałem dobre skoki, wszystko pozostałe szło gorzej. Wiem, że takie sezony jak ten przychodzą. Chciałbym cieszyć się ostatnimi konkursami. Może uda mi się przenieść mój rekord w długości lotu do Planicy, tak żeby pozostał on w domu.

Dziękuję za rozmowę i powodzenia!

Jernej Damjan zakończył konkurs w Trondheim na 33. lokacie. 

fot. Jernej Damjan || Anna Nagel, www.skijumper.pl