Johann Andre Forfang: “Jestem prawie zadowolony”

Johann Andre Forfang

Mistrzostwa Świata w Seefeld nie były dla niego udane. Johann Andre Forfang zapomniał już o zeszłym tygodniu i koncentruje się na Raw Air 2019.  Jest zadowolony z postępu, który wykonał, ale przed nim jeszcze sporo pracy. Komentuje również zakończenie kariery Andreasa Stjernena, a także słabszą formę Halvora Graneruda. 

Jesteś zadowolony z kwalifikacji? Czy 15. miejsce Cię satysfakcjonuje? 

Prawie tak. Zdecydowanie lepszą pracę wykonałem podczas serii treningowych –  z tego jestem bardzo zadowolony, szczególnie po moich nieudanych konkursach w Seefeld. Jestem usatysfakcjonowany z postępu, który wykonałem, ale nie do końca z samych kwalifikacji. Coś się stało nad bulą, moje narty po prostu opadły. To wtedy straciłem pare dobrych metrów, ale to już nie jest takie ważne. Jutro zaczyna się nowy dzień, jestem pozytywnej myśli. 

Jakie są Twoje cele na tegoroczny Raw Air?

Oczywiście mam nadzieję, że znajdę się na podium, być może nawet uda mi się wygrać. Byłoby całkiem nieźle, gdyby udało się to zrealizować w Trondheim. Tak na prawdę każda skocznia w Norwegii jest dla mnie równie ważna. To tutaj najwięcej trenuję. Wszyscy norwescy zawodnicy bardzo lubią te obiekty. Wszędzie czujemy się jak w domu. Jednak moją ulubioną skocznią jest oczywiście Granåsen. 

Dzisiaj usłyszeliśmy się, że zawody w Vikersund będą ostatnimi w karierze Andreasa Stjernena. Wiedziałeś o tym, że zamierza zakończyć przygodę w skokach narciarskich? 

Spędzam z Andreasem każdy dzień, praktycznie od pięciu lat. Dobrze się znamy. O zakończeniu kariery rozmyślał już po poprzednim sezonie, więc wiedziałem o tym, że to może nastąpić. Stracił motywację. To dla nas naprawdę smutna wiadomość, ale widzę, że Andreas czuje się teraz lepiej i jest zadowolony, że podjął ten krok. 

Zobacz również: Andreas Stjernen: “Chcę pozostać w rodzinie skoków narciarskich”

Rozmawiałam też z Halvorem, którym był bardzo rozczarowany swoim skokiem w prologu, nie udało mu się zakwalifikować do konkursu indywidualnego. Czy wiesz może, z czego wynika jego spadek formy? Świetnie sobie radził w połowie sezonu, był 4. w Sapporo. Co się teraz stało?

Nie rozmawiałem o tej sytuacji z Halvorem, ale widzę, że jest zbyt zestresowany i spięty przed konkursami. Kiedy nie osiąga założonego celu, denerwuje się jeszcze bardziej. Wiem, jak to jest, kiedy starasz się, jak możesz, ale nic nie działa. Przechodziłem ten stan wiele razy w mojej karierze. Najważniejsze jest, aby to po prostu przeczekać. 

Powodzenia z dalszej rywalizacji!

Johan Andre Forfang już dziś wystartuje w konkursie drużynowym. Skoczek z Tromso będzie skakać w pierwszej grupie. Początek o godzinie 14:30.

for. Anna Nagel || www.skijumper.pl