Julia Kykkänen: “Gdy mam ochotę na coś słodkiego, jem lizaka lub winogrona”

julia kykkaenen

Skoczkinie i skoczkowie z pewnością muszą uważać na to, co jedzą, bo każda dodatkowa liczba na wadze ma wpływ na ich postępy. Jest to tematyka często trudna do wyobrażenia dla osób niezwiązanych ze sportem. Jak wygląda dieta zawodników? Opowiedziała o tym Julia Kykkänen w rozmowie z iltalehti.fi.

Sport nie kończy się po zawodach, wręcz przeciwnie. Można powiedzieć, że zawodnicy muszą podporządkować większość życia pod skoki. Ciężkie treningi, wyjazdy, no i przede wszystkim dieta.  

– Jestem w dobrej sytuacji, kiedy nie muszę stresować się wagą. Poza sezonem moja waga jest o około kilogram większa, niż w trakcie zawodów – mówi zawodniczka. 

W Lahti zawodnicy zazwyczaj nie ważą się poza sezonem, jednak muszą kontrolować się na zawodach i między nimi. – Należy uważać, aby nie przybrać na wadze, ani nie zrzucić zbyt dużej masy ciała – dodała Julia. 

Kykkänen je normalne domowe jedzenie, jednak musi zwracać uwagę na wielkość posiłków.

– Zdrowe odżywianie ma sens, o ile spożywa się je w odpowiednich ilościach. Kontrolowanie tego typu aspektów jest dla mnie normą. Nie mogłabym na przykład jeść śmieciowego jedzenia przez tydzień, a następnie powrócić do normalnego rytmu. Należy tego przestrzegać przez cały rok – tłumaczy 26-latka. 

Fińscy zawodnicy są przyzwyczajeni do odpowiedniego jedzenia – jest to dla nich codzienność, więc ​​rzadko mają ochotę na niezdrowe zachcianki. – Czasami chciałabym zjeść coś słodkiego. Jeśli pojawia się takie pragnienie, jem lizaka lub winogrona, żeby minęło – przyznaje. Wiadomo też, że część zawodników zabija głód korzystając z wyrobów tytoniowych.

Zobacz też: Waga skoczków narciarskich. Zmiana procedur kontroli zawodnika

Julia Kykkänen jest 26-letnią reprezentantką Finlandii. Zawodniczka zajęła 14. miejsce w pierwszym konkursie Pucharu Świata, tym samym zdobywając pierwsze punkty cyklu. W 2013 roku zdobyła tytuł wicemistrzyni zimowej uniwersjady. W minionym sezonie nie radziła sobie najlepiej – udało jej się zebrać jedynie 8 punktów w klasyfikacji generalnej PŚ.