“Już nie musimy szyć kombinezonów po nocach”. Kim jest Frederic Zoz?

antti aaltto - sprzęt Frederic Zoz

Frederic Zoz dołączył do fińskiej kadry w okresie przygotowawczym do sezonu 2019/2020. W zespole Lauriego Hakoli Francuz zajął się przygotowaniem sprzętu. Jak jego pracę oceniają skoczkowie?

Dla nas najważniejsze jest to, że mamy swojego człowieka od sprzętu – komentuje sprawę Antti Aalto, najlepszy Fin minionego sezonu. – Przez pewien czas było wszystko w porządku. Latem nie mogłem dopasować żadnego kombinezonu. Teraz wszystko się unormowało. – dodaje Aalto.

W lipcu znalazłem najlepszy jak dotąd kostium. Nie musiałem w nim zbyt wiele poprawiać. Najważniejsze teraz jest to, że nie musimy już martwić się o takie sprawy jak sprzęt – zauważa Niko Kytosaho. Wtóruje mu Eetu Nousiainen. – Teraz nawet mój treningowy kombinezon jest lepszy od tego, w którym skakałem poprzedniej zimy. […] Różnica w skokach jest naprawdę odczuwalna.

Frederic Zoz, w sezonie 2009/2010, był asystentem Pekki Niemelä w kadrze Francji. Utrzymywał stanowisko przez kilka sezonów. W 2012 roku objął jedną z funkcji w zespole francuskich skoczkiń. W obu ekipach odpowiadał za przygotowanie sprzętowe. W latach 2014-2016 był głównym szkoleniowcem Francuzek. W maju 2016 został asystentem trenera kadry Turków, również pod okiem Pekki Niemelä. Ponownie odpowiadał za sprzęt. 

Z nowego członka zespołu najbardziej zadowolony jest główny szkoleniowiec Finów, Lauri Hakola. – Ja i skoczkowie nie musimy się już stresować kostiumami. Nie muszę z chłopakami przeszywać kombinezonów po nocach. To przygnębiające, gdy ktoś nie rozumie jak ważne są to kwestie – podsumowuje trener.

na zdjęciu: Antti Aalto || Anna Nagel, www.skijumper.pl