Już za tydzień konkurs indywidualny Mistrzostw Świata Juniorów!

28 lutego startują Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2020. Gospodarzem zawodów będzie niemieckie Oberwiesenthal.

W Mistrzostwach Świata Juniorów biorą udział przedstawiciele trzech dyscyplin z kategorii narciarstwa klasycznego. Oprócz skoczków, na arenach znajdujących się w Oberwiesenthal wystartują biegacze i biegaczki narciarskie oraz kombinatorzy norwescy. Udział w wydarzeniu przewidziało aż 40 reprezentacji, wśród których nie brakuje Polaków.

Do grona juniorów zaliczamy sportowców urodzonych w latach 2000-2004. Tym samym najstarsi uczestniczy czempionatu mogą mieć maksymalnie 20 lat.

Biegom narciarskim towarzyszą również zmagania sportowców do lat 23.

W skokach narciarskich indywidualnego złota z Lahti broniłby Thomas Aasen Markeng, ale Norwega zabraknie na Fichtelbergschanzen. Rok temu triumfowała też Rosjanka – Anna Szpyniewa.

Łącznie zostaną rozdane 24 komplety medali, z czego 5 dotyczy skoków. Indywidualną rywalizację przewidziano na czwartek. Dwa dni później odbędą się zmagania drużynowe, zaś w niedzielę skoczkowie i skoczkinie wezmą udział w mikście.

W przeszłości złote medale na Mistrzostwach Świata Juniorów zdobywały późniejsze gwiazdy. Wśród nich jest Janne Ahonen, Thomas Morgenstern, czy Sara Takanashi. Ostatnim polskim mistrzem świata juniorów jest Jakub Wolny, który okazał się najlepszy w 2014 roku.

Dla Niemiec będzie to szósty w historii czempionat juniorów rozgrywany w ich kraju. Ostatnią tego typu imprezę przeprowadzili w 2010 roku, kiedy to rolę gospodarza wzięło na swoje barki Hinterarten.

Walkę o medale toczono też w Polsce. W 2001 roku zawody przeprowadzono w Karpaczu, zaś w 2008 współgospodarzem zawodów było Zakopane, które ponownie powita młodych sportowców w 2021 roku.

Rekordzistą normalnej skoczni należącej do kompleksu Fichtelbergschanzen jest Jonathan Siegel z Niemiec, który w 2016 roku uzyskał tu 109 metrów.