KAMIL STOCH MISTRZEM OLIMPIJSKIM!

KAMIL STOCH został mistrzem olimpijskim na skoczni dużej po rywalizacji w Pjongczang. Srebrny medal zdobył Andreas Wellinger, a brąz Robert Johansson.

Warunki panujące na dużym obiekcie w Alpensia Ski Stadium w sobotni wieczór były sprawiedliwe. Prędkość wiatru nie przekraczała 0,4 m/s. Po pierwszej serii liderem był Kamil Stoch, który po lądowaniu na 135. metrze posiadał ponad 3 punkty przewagi nad drugim Michaelem Hayboeckiem. Piątą lokatę zajmował Dawid Kubacki, który do podium tracił 1,4 punktu. Do drugiej serii awansowali rownież Stefan Hula oraz Maciej Kot.

Fortuna 1972, Stoch 2014 i STOCH 2018! Po dwóch fenomenalnych skokach, Kamil Stoch zdobył 3. złoty medal podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Jest to 4. tytuł mistrza olimpijskiego, wywalczony przez polskiego skoczka. Łącznie, polscy zawodnicy wywalczyli w tej dyscyplinie 7 krążków.

Wysoką dyspozycję potwierdzili również Andreas Wellinger i Robert Johansson. Pierwszy z nich, do złota zdobytego na skoczni normalnej dołączył srebro, natomiast Norweg sięgnął po kolejny brąz. Pozostali Biało-Czerwoni zajęli następujące lokaty:

  • Dawid Kubacki – 10. miejsce
  • Stefan Hula – 15. miejsce
  • Maciej Kot – 19. miejsce

Apetyty polskich kibiców na medale powiększył się już po środowych i czwartkowych seriach treningowych. W pierwszym treningu triumfował Niemiec Stephan Leyhe. Dwa kolejne padły łupem brązowego medalisty z normalnej skoczni – Roberta Johanssona. We wszystkich seriach treningowych, w czołówce meldował się Kamil Stoch. Dwukrotnie zajął trzecią pozycję oraz raz drugą. Przyzwoite skoki oddawali również Dawid Kubacki i Stefan Hula. Czwartkowy wieczór w Korei Południowej był szczęśliwy dla Kamila Stocha, który po skoku na 139,5 metra został współrekordzistą (nieoficjalnym) obiektu. Wysoka dyspozycja pozwoliła mu zwyciężyć w drugiej serii treningowej. W kolejnej, pod nieobecność Stocha, trzecią lokatę zajął Dawid Kubacki. W czwartkowych treningach, poza Stochem, triumfowali również Andreas Stjernen oraz Karl Geiger. W czwartkowych kwalifikacjach zwyciężył Robert Johannson. Za jego plecami znaleźli się Johann Andre Forfang i Ryoyu Kobayashi, który został nowym rekordzistą skoczni.

Kolejna porcja narciarskich emocji w Pjongczang już w najbliższy poniedziałek. Nasz mistrz olimpijski – Kamil Stoch, razem z pozostałymi orłami Horngachera powalczą wówczas o mistrzostwo drużynowe. Początek konkursu o 13:30. Trzymajmy kciuki za Biało-Czerwonych!