Kandersteg centrum sportów zimowych w Szwajcarii?

Kandersteg skocznie

Kandersteg staje się coraz popularniejszy wśród sportowców. Wielu narciarzy trenuje w kompleksie sportowym Nordic Arena. Czy stanie się on centrum sportów zimowych w Szwajcarii?

Kibice skoków narciarskich, Kandersteg znają dzięki największej imprezie dla juniorów w minionym sezonie. Mistrzostwa Świata Juniorów odbyły się w lutym 2018, na skoczni HS106. Zwycięzcą w konkursie mężczyzn został Norweg Marius Lindvik. Najlepszy z Polaków był Tomasz Pilch, który uplasował się na 4 miejscu, a do medalu zabrakło mu zaledwie 0,2 pkt. Poza skokami, w Kanderstegu odbyły się także pozostałe konkurencje narciarstwa klasycznego czyli biegi narciarskie i kombinacja norweska.

W kompleksie Nordic Arena w Kandersteg znajdują się 3 skocznie: Lotschberg (HS106), Blumlisalp (HS74) oraz Bire (HS27). Rekordzistą największej skoczni jest Szwajcar Andreas Schuler, który w styczniu 2017 poszybował na odległość 111 m. Na średniej skoczni najdalej wylądował Mario Anderegg (76 m), a na najmniejszej Camilla Comazzi (25,5 m). Wszystkie skocznie, latem są pokrywane igelitem. Nowoczesny kompleks został oddany do użytku 1 sierpnia 2016 roku.

Po wielkiej imprezie, sportowcy nie zapomnieli o Kanderstegu. Na Nordic Arena trenują m. in. Fabian Riessle oraz Johannes Rydzek, którzy należą do ścisłej czołówki światowej kombinacji norweskiej. Wielokrotnie, na skoczni HS74, swoje umiejętności poprawiają członkowie kadr juniorskich Szwajcarii, Niemiec, Francji i Włoch w skokach narciarskich.

Władze kompleksu zwracają uwagę, że wpływ na ilość osób trenujących ma duże zainteresowanie skoczniami ze strony Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. W przyszłym roku, młodzi skoczkowie będą rywalizować w Kanderstegu w konkursach Alpen Cup. Jest to cykl, w którym udział biorą juniorzy z krajów europejskich. Wcześniej, bo w połowie października, na Nordic Arena rozegrane zostaną Mistrzostwa Szwajcarii w skokach narciarskich oraz kombinacji norweskiej.

Baza treningowa w Szwajcarii się powiększa. Czy pomoże w lepszym wyszkoleniu tamtejszych kadr w skokach narciarskich?

fot. www.nordic-arena.ch