Kartka z kalendarza. 18.02.1977 w Vikersund

18 lutego 1977 w Vikersund odbyły się 4. Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich. Punkt konstrukcyjny tamtejszej skoczni do lotów umiejscowiony był wówczas na 150. metrze. Niestety, tego dnia nie oglądaliśmy na starcie Polaków. Zawody wygrał Szwajcar Walter Steiner. Wówczas znany i utalentowany skoczek. To właśnie jego typowano do zdobycia złotego medalu olimpijskiego, który ostatecznie trafił w ręce Wojciecha Fortuny.

Drugie miejsce w konkursie zajął Anton Innauer, lepiej znany jako Toni Innauer. Był to dwukrotny rekordzista świata w długości lotu (174 i 176 metrów). Jako pierwszy skoczek w historii otrzymał od sędziów 5 not dwudziestopunktowych. Karierę zakończył w wieku 22-óch lat. Jako trener prowadził m.in. kadrę skoczków austriackich.

Klimat tamtych dni i odmiennego stylu skakania możemy odczuć dzięki zachowanym, niesamowitym materiałom video. Chyba wszyscy możemy zgodnie stwierdzić: skoki 40 lat temu były inne. I to, że były krótsze, nie oznacza, że były gorsze. Przyciągały tak mocno jak współczesne loty na ćwierć kilometra.