Kasai, Stoch i upadek Ammanna – historia rywalizacji w Willingen

Konkursy Pucharu Świata odbywają się na Mühlenkopfschanze nieprzerwanie od sezonu 1998/1999. Skocznię szczególnie upodobali sobie Noriaki Kasai i Kamil Stoch. Jak w przeszłości wyglądała rywalizacja w Pucharze Świata w niemieckim Willingen?

Willingen gościło zawody Pucharu Świata 22-krotnie. Pierwszym zwycięzcą konkursu na Mühlenkopfschanze był Austriak Andreas Goldberger (8 stycznia 1995). Z kolei pierwszy konkurs drużynowy na tym obiekcie odbył się 30 stycznia 1999, najlepsi okazali się skoczkowie z Japonii. Trzykrotnie zwyciężał tu Noriaki Kasai, ostatni raz w sezonie 2002/2003. Mühlenkopfschanze to jedna z ulubionych skoczni Polaków. Adam Małysz dwa razy stawał na podium zawodów w sezonie 2000/2001. Kamil Stoch stawał na podium czterokrotnie, w tym trzykrotnie na jego najwyższym stopniu. Reprezentacja Polski dwa razy zakończyła konkurs drużynowy na podium, w 2011 na trzecim, a w 2017 na pierwszym stopniu.

Groźny upadek na Mühlenkopfschanze zaliczył Szwajcar Simon Ammann. 11 stycznia 2002 podczas treningu źle wyszedł z progu, co wywołało problemy w trakcie lotu. Ammann upadł twarzą na bulę, co skutkowało stłuczeniami i wstrząśnieniem mózgu. Dwa dni później opuścił szpital. Nie startował w zawodach PŚ do czasu IO w Salt Lake City (8-24 lutego 2002), podczas których wywalczył 2 złote medale.

 

W minionym sezonie w Willingen odbyły się dwa konkursy indywidualne. Triumfowali w nich Norwegowie – Daniel-André Tande i Johann André Forfang.

W tym sezonie zaplanowano rozegranie trzech konkursów – drużynowego, przeniesionego z Titisee-Neustadt, oraz dwóch indywidualnych. Puchar Świata na Mühlenkopfschanze będzie ostatnim sprawdzianem dla skoczków przed Mistrzostwami Świata w Seefeld.  

Willingen określane jest mianem niemieckiego Zakopanego. Na zawody PŚ ma przyjechać nawet 50 000 kibiców. Pierwsze skoki na Mühlenkopfschanze zawodnicy oddadzą już w najbliższy piątek.