Kiepski zawodnik, wybitny trener – Goran Janus

Goran Janus

Jako zawodnik walczył o przebrnięcie kwalifikacji. Jako trener, doprowadzał podopiecznych do medali olimpijskich. Wieloletni trener słoweńskich skoczków – Goran Janus.

W 1989 roku, 19-letni Goran Janus sięgnął po drużynowe srebro w rywalizacji na skoczni K-90, podczas Mistrzostw Świata Juniorów. Osiem lat później zdobył brąz w rywalizacji ekip na Uniwersjadzie. Najlepsze starty zanotował w sezonie 1990/1991. Zajął wówczas 42. lokatę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Był to jedyny sezon, w którym Goran Janus zajął punktowane miejsce w zawodach. W 1997 roku, ustanowił rekord życiowy w długości lotu. Na Velikance doleciał do 205,5 metra. Zawodniczą karierę zakończył w 1999 roku.

W 2011 roku, Goran Janus został trenerem kadry narodowej Słowenii w skokach narciarskich. Wcześniej, odpowiadał za jej zaplecze. Na pierwsze sukcesy nie kazał długo czekać. Już w 2012 roku, doprowadził Roberta Kranjca do Mistrzostwa Świata w Lotach oraz małej Kryształowej Kuli dla najlepszego lotnika sezonu. Rok później, kolejny z jego podopiecznych, Peter Prevc, zdobył na Mistrzostwach Świata brązowe oraz srebrne krążki. Sukces powtórzył na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi.

Goran Janus pokazał swój trenerski kunszt, właśnie na przykładzie Petera Prevca. Doprowadził go do: zwycięstwa w Turnieju Czterech Skoczni, Mistrzostwa Świata w Lotach, klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w Lotach (trzykrotnie) oraz medali Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich. Ponadto, pod jego okiem, Słowenia dwukrotnie stawała na podium Pucharu Narodów oraz Mistrzostw Świata w Lotach. Łącznie, Goran Janus doprowadził swoich podopiecznych do zdobycia 23 różnych trofeów i medali.

25 marca 2018 roku, po finałowym konkursie w Planicy, Słoweński Związek Narciarski ogłosił zakończenie współpracy z Goranem Janusem. Szkoleniowcowi nie pomógł sukces na Mistrzostwach Świata w Lotach, gdzie Słoweńcy zajęli 2. miejsce. Powodem były kiepskie wyniki indywidualne – żaden z jego podopiecznych nie znalazł się w pierwszej “10” Pucharu Świata. Goran Janus objął stanowisko dyrektora sportowego.