Kierunek Rosja, czyli z czego słynie Niżny Tagił?

Niżny Tagił

Niżny Tagił jest drugim co do wielkości miastem w obwodzie Swierdłowskim oraz jednym z najstarszych ośrodków wydobywczych i metalurgicznych w Rosji. Uznaje się go za ważne przemysłowo i logistycznie miejsce na środkowym Uralu.

Tutejsze zakłady przemysłu ciężkiego przodują w lokalnej gospodarce. Niżny Tagił skupia również większość instytucji kulturalnych w regionie. Miasto zlokalizowane jest ok. 25 kilometrów na wschód od umownej granicy Europy i Azji. Liczba mieszkańców wynosi około 360 000, zamieszkujących obszar 297 km². Aby poznać czas w Niżnym Tagile, musimy do naszej obecnej godziny doliczyć 4 godziny (GMT+5).

Niżny Tagił został założony w 1722 roku. Miasto bardzo szybko stało się jednym z największych centrów hutnictwa w Imperium Rosyjskim. Żelazo wytwarzane przez lokalne fabryki było bardzo cenione w Anglii, Francji i innych krajach Europy Zachodniej. W pierwszej połowie XIX wieku miasto, stało się jeszcze bardziej znaczącym ośrodkiem przemysłowym, za sprawą rozwoju przetwórstwa miedzi, złota i platyny. Legenda w mieście głosi, że miedź z Niżnego Tagiłu została użyta do budowy Statuy Wolności w Nowym Jorku.

Miasto położone jest na wschodnich zboczach Uralu, w dolinie rzeki Tagil, na wysokości około 200 metrów nad poziomem morza. Niżny Tagił leży w strefie umiarkowanego klimatu kontynentalnego, który cechuje ostra i nagła zmienność warunków atmosferycznych. Średnia temperatura w styczniu wynosi -16,5 stopni Celsjusza, a w lipcu +18,4 stopni Celsjusza.

Niżny Tagił – atrakcje

• Głównym symbolem miasta jest Lisya- niewielka góra z zabytkową wieżą widokową na szczycie.
• Muzeum Sztuk Pięknych w Niżnym Tagile posiada największą kolekcję obrazów autorstwa Hudoyarova. Ma też kolekcję rycin autorstwa słynnego niemieckiego artysty Albrechta Durera i jeden z najbardziej znanych obrazów na świecie – “Święta rodzina” wielkiego włoskiego artysty Raphaela Santiego.
• W Niżnym Tagile znajduje się wiele miejskich rzeźb, zwłaszcza w centrum. W mieście zlokalizowane są cztery teatry, filharmonia oraz pięć kin.
• Od 1999 roku miasto organizuje międzynarodową wystawę broni, amunicji i sprzętu wojskowego – “Russian Expo Arms”.

Zobacz też: Historia rywalizacji w Niżnym Tagile

Nie jesteśmy przekonani, czy Niżny Tagił to miejsce, które moglibyśmy zwiedzać godzinami… Na pewno polecamy je wszystkim fanom krajobrazu, w którym dominują fabryki. No i oczywiście fanom skoków narciarskich!