Kilian Peier mistrzem Szwajcarii – wyniki krajowych zawodów

Killian Peier

Kilian Peier został mistrzem Szwajcarii w zawodach rozegranych na skoczni w Einsiedeln (HS117).  W konkursach o mistrzostwo kraju wygrali także Erik Kapias, Daniel Cacina i Hunor Farkas.

Mistrzostwa Szwajcarii w Einsiedeln to jedno z najważniejszych wydarzeń minionego weekendu w skokach narciarskich. Konkurs wygrał Kilian Peier, który pokonał legendarnego Simona Ammanna. Nowy mistrz Szwajcarii skoczył 116 i 106,5 m. Ammann w pierwszej próbie wylądował pół metra bliżej, w drugiej pół metra dalej, ale bardzo niskie noty za styl w pierwszej serii zadecydowały o porażce Simona z młodszym rywalem. Podium uzupełnił niespodziewanie Andreas Schuler (116,5 i 105 m). Tuż za podium uplasował się Gregor Deschwanden, który uzyskał najdłuższy skok drugiej części zawodów (108 m). Piąty był Sandro Hauswirth, a szósty Luca Egloff. Reprezentacja Szwajcarii na inauguracyjne zawody w Wiśle najprawdopodobniej będzie liczyć 4 skoczków. Najlepsza czwórka zawodów o mistrzostwo Szwajcarii jest niemal pewna udziału w pierwszych zawodach Pucharu Świata w sezonie 2018/2019.

W miniony weekend odbyły się także mistrzostwa Rumunii. Skoczkowie rywalizowali w Rasnovie na dwóch obiektach – HS71 i HS97. Na mniejszej skoczni najlepszy okazał się Hunor Farkas. Drugie miejsce wywalczył Mihnea Spulber, a na trzecim miejscu zawody zakończył Radu Pacurar. Przez niskie noty za styl w drugim skoku poza podium wylądował Daniel Cacina. W konkursie wzięło udział zaledwie 5 skoczków.

Na większym obiekcie (HS97) mistrzem został Daniel Cacina. Drugi był Andrei Feldorean, a podium uzupełnił Mihnea Spulber. Zaledwie dwa punkty do trzeciego miejsca stracił Hunor Farkas. Przyczyną takiego wyniku mistrza Rumunii na skoczni HS71 był upadek w drugiej serii zawodów. W rywalizacji na większej skoczni wystartowało 11 zawodników.

Mistrzostwa Słowacji na skoczni w Bańskiej Bystrzycy (HS67) odbyły się również w miniony weekend. Najlepszy okazał się 12-letni Daniel Skarka. Drugi był Josef Brodsky, a trzeci Jiri Dohnal. Całe podium zajęli reprezentanci Czech. Mistrzem Słowacji został Erik Kapias, który uplasował się na 5 miejscu. Srebrny medal zdobył Hetor Kapustik, a brązowy Martin Sidlo. Mistrzostwa Słowacji to bardzo dobra wiadomość dla najwierniejszych fanów skoków narciarskich. Reprezentanci tego kraju od kilkunastu lat nie pojawiają się na skoczniach całego świata. Nasi południowi sąsiedzi nadal czekają na następcę Martina Mesika, który zakończył karierę dziesięć lat temu.