Klemens Murańka – wielka nadzieja, wielki talent

Klemens Murańka

Klemens Murańka od najmłodszych lat był uważany za wielki, narciarski talent. W wieku zaledwie 10 lat oddał skok na odległość 135,5 m na Wielkiej Krokwi, czym zapewnił sobie rozgłos i zainteresowanie mediów. Największe osiągnięcie 25-latka to zdobycie brązowego medalu w rywalizacji drużynowej podczas Mistrzostw Świata 2015 w Falun. 

Pierwszym trenerem Klimka był Franciszek Gąsienica Groń, brązowy medalista olimpijski w kombinacji norweskiej z 1956. Od 10. roku życia skoczek reprezentuje klub TS Wisła  Zakopane. W międzynarodowych, seniorskich zawodach zadebiutował w marcu 2007 w swoim rodzinnym mieście. Były to zawody Pucharu Kontynentalnego. Konkurs zakończył na 52. miejscu. W tym samym roku został zimowym wicemistrzem Polski.  Jako 13-latek zadebiutował w Pucharze Świata. Stał się tym samym najmłodszym skoczkiem w historii, któremu pozwolono wziąć udział w kwalifikacjach do konkursu PŚ. Kilimek nie przebrnął kwalifikacji i nie wystąpił w konkursie głównym.

Pierwsze międzynarodowe medale Klemens Murańka zdobył na Mistrzostwach Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym. Były to kolejno:

2012, srebro w Erzurum w konkursie drużynowym

2013, srebro w Libercu zarówno w rywalizacji drużynowej i indywidualnej

2014, złoto w Val di Fiemme w konkursie drużynowym.

Zobacz także: Weekend na skoczni #34 –Murańka bohaterem Wisły

Pierwsze pucharowe punkty w karierze trafiły na jego konto w marcu 2012 w Lahti. W jednym z konkursów uplasował się na 21. pozycji. W 2012 wykryto u niego problemy ze wzrokiem, musiał przejść kilka operacji. Z tego powodu stracił większość sezonu letniego, a w PŚ pojawił się dopiero w grudniu w Engelbergu. Fińskie Lahti często przewija się w opisach przebiegu kariery zakopiańczyka. W 2015, wraz z Piotrem Żyłą, Janem Ziobro i Kamilem Stochem zdobył brązowy krążek MŚ.  W tym samym roku, na Letalnicy, ustanowił rekord życiowy w długości skoku, który wynosi 221,5 m. 

Klimek wciąż czeka na pierwsze podium i pierwszą wygraną w Pucharze Świata. Od lat może liczyć na wsparcie wiernych kibiców, a największymi z nich są jego żona Agnieszka, którą poślubił w 2015, oraz synek Klimek.

fot. Klemens Murańka || Anna Nagel, www.skijumper.pl