Kobiety na skoczni #2 – Polki w Kranju, Niemki w Lillehammer, zaplecze w Szczuczyńsku

Kinga Rajda

Za nami kolejny tydzień z zawodami FIS Cup kobiet i weekend inaugurujący zawody Letniego Pucharu Kontynentalnego pań. W konkursach wystąpiła skromna ilość 16 i 17 zawodniczek.

Rywalizację w Letnim Pucharze Kontynentalnym zdominowała 17-letnia Norweżka Gyda Westvold Hansen. Pierwszego dnia uzyskała ponad 15, a drugiego ponad 30 punktów przewagi nad drugą skoczkinią w stawce. Jak możemy przeczytać na portalu www.adressa.no, Norweżka jest kuzynką biegaczki Therese Johaug. Do niedawna, występowała w Pucharze Kontynentalnym w kombinacji norweskiej. W minionym sezonie 9-krotnie stawała na podium cyklu. Zdobyła również srebro podczas Mistrzostw Świata Juniorów.

W Szczuczyńsku dobrze zaprezentowała się także reprezentantka gospodarzy – Walentina Sderżikowa. Kazaszka dwukrotnie zajmowała 3. lokatę w zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego.  Zajęła również 1. oraz 2. miejsce w konkursach FIS Cup. W “drugoligowych” zmaganiach dobre skoki oddawała także Weronika Szyszkina (2. oraz 4. pozycja). Zawiodły pozostałe zawodniczki z Kazachstanu, które – pomimo kiepskiej obsady – zajmowały jedne z ostatnich miejsc.

Obecną liderką Letniego Pucharu Kontynentalnego, z kompletem punktów, jest Gyda Westvold Hansen. Kolejne miejsca zajmują Weronika Szyszkina oraz Kristina Prokopiewa. 

Pełna klasyfikacja generalna LPK kobiet

W cyklu FIS Cup liderką pozostała zwyciężczyni ze Szczyrku – Spela Rogelj. Na drugie miejsce awansowała Walentina Sderżikowa.

Pełna klasyfikacja generalna FIS Cup kobiet

Organizatorzy, z pewnością, nie zaliczą konkursów do udanych. Nie dość, że na starcie pojawiło się mniej niż 20 zawodniczek, to na dodatek były to skoczkinie, którym wiele brakuje do światowej czołówki. Brakuje nawet do zawodniczek z czołówki Pucharu Kontynentalnego. Zdecydowanie lepiej obsadzone okazały się zawody FIS Cup w Szczyrku. Fakt ten, na pewno nie pomoże Kazachom w przyszłości.

Choć nie startowały w zawodach, to nie marnowały czasu – tak powiedzieć możemy m.in. o zawodniczkach z Niemiec, które w minionym tygodniu obecne był na zgrupowaniu w norweskim Lillehammer. Do Norwegii udało się kilka grup szkoleniowych, nie tylko ze światowej czołówki. 

W Lillehammer obecne były Katharina Althaus, Juliane Seyfarth oraz powracająca do zdrowia Svenja Würth, czyli jedyne podopieczne Andreasa Bauera, które nie zostały wyeliminowane przez kontuzje. Poza tym, w obozie uczestniczyły zawodniczki z grup Ib i IIa – Selina Freitag, Luisa Goerlich czy Pauline Hessler.

Na obozie szkoleniowym przebywają obecnie Biało-Czerwone. Kinga Rajda, Nicole Konderla, Joanna Szwab oraz Anna Twardosz trenują w słoweńskim Kranju.

Najbliższym przystankiem pań będzie rywalizacja podczas LGP w Hinterzarten (26.07.2019). Następnie, zawodniczki będą miały możliwość wystąpić w zawodach FIS Cup w Ljubnie (3-4.08.2019) oraz konkursach Letniego Pucharu Kontynentalnego w Szczyrku (8-9.08.2019).

Chcesz wiedzieć co dzieje się w świecie męskich skoków? – Sprawdź najnowsze wydanie “Weekendu na skoczni”!

fot. Kinga Rajda || Emil Bogumił, www.skijumper.pl
Kobiety na skoczni to cykl podsumowań wydarzeń ze świata skoków narciarskich kobiet. Ukazuje się co tydzień na portalu Skijumper. Wszystkie informacje przekazywane w tekstach są indywidualnymi przemyśleniami autora.