Słodko-gorzki weekend Austriaków w Engelbergu

Stefan Kraft, Oslo 2018

Trzecie miejsce Daniela Hubera w sobotę i tylko jeden Austriak w TOP30 w niedzielę. Podopieczni Andreasa Feldera potrafią zabłysnąć. Jednak o ból głowy przyprawia ich niestabilność.

W ostatnią sobotę, Daniel Huber zadebiutował na podium. Po raz pierwszy w karierze zajął 3. miejsce w konkursie Pucharu Świata. Po konkursie nie krył zadowolenia. – Jestem zachwycony moim pierwszym podium w karierze. Podczas treningów w Lillehammer, szkoleniowcy zauważyli coś, co pomogło mi w Engelbergu. Cieszę się również z wyniku całej drużyny. Tak właśnie powinny wyglądać nasze skoki – powiedział Daniel Huber w rozmowie z oesv.at, po sobotniej rywalizacji. 

Trzecie miejsce 25-latka, to pierwsze podium Austriaków w tym sezonie. Był to również najlepszy konkurs w wykonaniu podopiecznych Andreasa Feldera. W TOP10 znaleźli się również Stefan Kraft (8. miejsce) oraz Michael Hayboeck (10. miejsce). Punkty zdobyli również Clemens Aigner (27. miejsce) i Manuel Fettner (28. miejsce). Z postawy reprezentantów Austrii zadowolony był trener Andreas Felder. – Członkowie zespołu wiedzieli, że stać ich na więcej, niż do tej pory pokazywali. Dwa naprawdę dobre skoki zaprezentował Daniel Huber. O tym, że skoczkowie sobie poradzą, wiedzieliśmy już po treningach w Lillehammer. Mogliśmy tam po raz pierwszy w tym sezonie trenować w idealnych, zimowych warunkach – powiedział szkoleniowiec.

Andreas Felder nie miał powodów do zadowolenia po niedzielnej rywalizacji. Podczas drugiego konkursu w Engelbergu, jedynie Stefan Kraft zameldował się w drugiej serii zawodów. Zmagania zakończył na 12. miejscu. – Widzieliśmy dzisiaj, że jednego dnia możemy walczyć o czołówkę, a kolejnego lądujemy gdzieś daleko. Pokazuje to, że nie jesteśmy jeszcze wystarczająco stabilni – powiedział po niedzielnym konkursie austriacki szkoleniowiec. Zadziwiająca jest przede wszystkim nierówna dyspozycja Daniela Hubera, który jednego dnia znajduje się na podium, a kolejnego kończy zmagania podczas kwalifikacji.

Po rywalizacji w Engelbergu, Andreas Felder podjął decyzję, by nie ogłaszać pełnego składu na zbliżający się Turniej Czterech Skoczni. Pewni występu w niemiecko-austriackim cyklu są jedynie Daniel Huber, Stefan Kraft i Michael Hayboeck. Manuel Fettner, Markus Schiffner, Philipp Aschenwald i Clemens Aigner wezmą udział w poświątecznym Pucharze Kontynentalnym w Engelbergu. Dołączy do nich dwóch innych zawodników. Skoczkowie, którzy zaprezentują się najlepiej, otrzymają powołanie na konkursy Turnieju Czterech Skoczni.

Najwyżej sklasyfikowanym Austriakiem w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata jest Stefan Kraft, który zajmuje 13. lokatę. 4 oczka niżej plasuje się Daniel Huber. Pozostali podopieczni Andreasa Feldera zajmują miejsca poza czołową dwudziestką. Reprezentacja Austrii zajmuje 5. pozycję w Pucharze Narodów. Do liderujących Biało-Czerwonych traci 784 punkty.

źródło: www.oesv.at
fot. Anna Nagel || www.skijumper.pl