Kuusamo, czyli epicentrum białego szaleństwa

Kuusamo

Karuzela Pucharu Świata w skokach nie zwalnia tempa, drugim przystankiem na mapie tegorocznej rywalizacji skoczków jest podbiegunowe Kuusamo. W tej lapońskiej miejscowości życie niemal przez 200 dni w ciągu roku upływa pod znakiem białego szaleństwa. Nic dziwnego, że Ruka uważana jest za największy ośrodek narciarski w kraju Suomi.  

Kuusamo to małe, turystyczne miasteczko położone w północnej części Finlandii, około dwustu kilometrów na wschód od Rovaniemi. Przez ponad pół roku krajobraz pokryty jest śniegiem, a kreski termometru zatrzymują się grubo poniżej zera. Warunki atmosferyczne są więc idealne do uprawiania narciarstwa. Ze względu na bardzo bliskie sąsiedztwo koła podbiegunowego, miasto przez większą część dnia zimą jest spowijane mrokiem – zimą dzień trwa przeważnie około pięciu godzin. Ponadto bajkowego klimatu z pewnością nadaje tam słońce, które zastygając nad lasami, tworzy ogniste barwy na niebie. Wszystko to tworzy niepowtarzalny, fiński klimat i piękną scenerię.

Zobacz też: Muzyczna Finlandia

Stolica białego szaleństwa

Ruka to przede wszystkim potężny ośrodek narciarski i rekreacyjny. Ponad 500 kilometrów tras zlokalizowanych w otoczeniu wspaniałej północnej przyrody, lasów oraz wzgórz to prawdziwa gratka dla zarówno małych, jak i dużych narciarzy. Dodatkowo na terenie ośrodka znajdują się trasy zjazdowe oraz ponad dwadzieścia wyciągów. Latem trasy służą do spacerów, nordic walkingu, a okoliczne jeziora to miejsce idealne do spływów kajakowych. W latach 2013, 2014, 2015 i 2016 Ruka był najlepszym ośrodkiem sportów zimowych w Finlandii, a od wielu lat FIS regularnie organizuje tam zawody Pucharu Świata w narciarstwie. Sam kompleks skoczni narciarskich, na którym już od jutra będą rywalizować najlepsi zawodnicy świata, powstał w 1964 roku i zlokalizowany jest wokół tras biegowych. Przez wiele lat skocznia o punkcie HS usytuowanym na 142 metrze, była uważana za największą arenę zmagań skoczków na świecie. Dzisiaj jej status nieco uległ zmianie – prym wiedzie Mühlenkopfschanze w Willingen, jednak Rukatunturi ciągle należy to topki, jeśli chodzi o największe skocznie globu.

Rytm życiu w Kuusamo nadają właśnie narty. Jednak trwający ponad pół roku sezon zimowy to także okres rozkwitu dla branży turystycznej i hotelarskiej. Miasto zamieszkuje niespełna 16 tysięcy mieszkańców, którzy żyją głównie z branży turystycznej i hotelarskiej. Prawdziwe oblężenie hotele, pensjonaty oraz gastronomia przeżywają od października do maja – właśnie wtedy następuje epicentrum sezonu narciarskiego. Lapońskie miasteczko odwiedza również bardzo wielu zagranicznych miłośników białego szaleństwa, którzy upodobali sobie Kuusamo właśnie dzięki bardzo dobrym warunkom do uprawiania narciarstwa. Ruka to miejsce nie tylko dla zawodowców. Dzięki wielu świetnie wyszkolonym instruktorom oraz łagodnym trasom jest to także miejsce przyjazne początkującym narciarzom. Ponadto znajdują się tam liczne wypożyczalnie sprzętu, oferujące wysokiej jakości wyposażenie narciarskie w dobrej cenie. Ośrodek ten jest więc bardzo profesjonalnie przygotowany na potrzeby odwiedzających go miłośników szusowania po stokach i trasach biegowych.

Zobacz też: Historia zmagań na Rukatunturi

Prehistoryczne malowidła i renifery

Mogłoby się wydawać, że ta część Finlandii to tylko trasy biegowe, jednak istnieją też inne atrakcje w tym regionie. Niedaleko Kuusamo znajduje się przepiękny Park Narodowy Outlanka, który powstał w 1956 roku. Jego blisko powierzchnia wynosi blisko trzysta kilometrów, a w większości pokrywają ją lasy sosnowe, rzeki oraz potoki. Przez park przebiegają dwa słynne fińskie szlaki piesze: 82-kilometrowy Szlak Niedźwiedzia oraz 12-kilometrowy Mały Szlak Niedźwiedzia, a także znajdują się wiszące mosty. Park otwarty jest cały rok i swoją piękną przyrodą przyciąga rokrocznie bardzo wielu turystów. Z kolei w innym, nieco mniej popularnym parku Hossa, znajdują się między innymi prehistoryczne malowidła skalne i pozostałości po pierwszych mieszkańcach tej okolicy. Około stu kilometrów ścieżek prowadzących wokół jezior oraz dziewiczej natury, w parku można spotkać łosie oraz renifery. W 2017 roku Hossa został uznany za Park Narodowy i jest czterdziestym pomnikiem przyrody o takiej randze w całej Finlandii. Planując wyprawę na skoki do Ruki, warto w swoim planie uwzględnić też więc wizytę w obu parkach.

Jak widać, w okolicy skoczni znajduje się też wiele ciekawych miejsc, które warto uwzględnić w swoim planie, wybierając się na skoki do Finlandii. Tymczasem początek tegorocznej, nieco innej ze względu na epidemię, rywalizacji w malowniczym Kuusamo już jutro!

Fot. Timo Newton-Syms from Helsinki, Finland & Maidenhead, Berkshire, UK, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons