Kwalifikacje do konkursu olimpijskiego na dużej skoczni za nami! Zwyciężył Robert Johansson

Robert Johansson zajął pierwsze miejsce w kwalifikacjach do konkursu olimpijskiego na skoczni dużej w Pjongczang. Na kolejnych lokatach uplasowali się Johann Andre Forfang i Ryoyu Kobayashi. W zawodach zobaczymy komplet Polaków.

Pierwsze próby na dużym obiekcie w Alpensia Ski Stadium skoczkowie oddali w środę. Tego dnia, wiele obiektów w wiosce olimpijskiej zostało zamkniętych z powodu silnie wiejącego wiatru. Warunki nie przeszkodziły jednak w przeprowadzeniu treningów. Skocznię skutecznie osłaniały siatki ochronne. W pierwszym treningu triumfował Niemiec Stephan Leyhe. Dwa kolejne padły łupem brązowego medalisty z normalnej skoczni – Roberta Johanssona. We wszystkich seriach treningowych, w czołówce meldował się Kamil Stoch. Dwukrotnie zajął trzecią pozycję oraz raz drugą. Przyzwoite skoki oddawali również Dawid Kubacki Stefan Hula. Spośród podopiecznych Stefana Horngachera, najgorszą dyspozycję zaprezentował Piotr Żyła.

O tym, kto dołączy w kwalifikacjach do trójki Stoch, Kubacki, Hula zadecydować miały czwartkowe treningi. Z rywalizacji Kot vs. Żyła zwycięsko wyszedł ten pierwszy. Wczorajszy wieczór w Korei Południowej był również szczęśliwy dla Kamila Stocha, który po skoku na 139,5 metra został współrekordzistą (nieoficjalnym) obiektu. Wysoka dyspozycja pozwoliła mu zwyciężyć w drugiej serii treningowej. W kolejnej, pod nieobecność Stocha, trzecią lokatę zajął Dawid Kubacki. W czwartkowych treningach, poza Stochem, triumfowali również Andreas Stjernen oraz Karl Geiger.

Piątkowe kwalifikacje rozpoczęły się z platformy startowej i przebiegły bez większych przeszkód. Zwyciężył w nich Robert Johannson. Za jego plecami znaleźli się  Johann Andre Forfang i Ryoyu Kobayashi. Biało-Czerwoni zaprezentowali się następująco:

  • Kamil Stoch – 7 lokata
  • Maciej Kot – 8 lokata
  • Dawid Kubacki – 14 lokata
  • Stefan Hula – 18 lokata

Konkurs olimpijski na skoczni dużej rozpocznie się w sobotę o 13:30 czasu polskiego. Natomiast już w najbliższy poniedziałek, na tym samym obiekcie, czołowi skoczkowie z całego świata staną do rywalizacji drużynowej!