LGP 2020 w Wiśle: Polacy zdominowali jedyny weekend sezonu letniego

Pełen emocji weekend w Wiśłe i najkrótszy cykl Letniego Grand Prix za nami! Skocznia imienia Adama Małysza została zdominowana przez biało-czerwonych. W klasyfikacji generalnej zwyciężył, po raz trzeci w karierze, Dawid Kubacki. Tuż za nim znaleźli się Kamil Stoch, Piotr Żyła i Tomasz Pilch.

Do startu zgłoszono zaledwie 46 zawodników, więc nie potrzeba było rozgrywać piątkowych kwalifikacji. Mimo to organizatorzy postanowili przeprowadzić prolog, w którym triumfował Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski uzyskał 133,5 metra, co dało mu 139,5 pkt. Tym samym Stoch sięgnął po specjalnie przygotowany na tę okazję puchar TVP Sport.

W sobotę rozegrano zawody indywidualne. Liderem na półmetku zmagań był Dawid Kubacki, który z 13. belki startowej poszybował na odległość 126,5 metra. W drugiej rundzie mistrz świata z normalnego obiektu nie dał sobie wyrwać zwycięstwa, skacząc z 14. rozbiegu 128 metrów, co dało mu łącznie 275,6 pkt. Na 2. miejscu uplasował się 6. po pierwszym skoku – Kamil Stoch (119,5 i 136 m), któremu przyszło skakać z 12. i 15. bramki startowej. Zwycięzca piątkowego prologu stracił do najlepszego skoczka sobotniego konkursu 9,8 pkt. Podium uzupełnił wiślanin – Piotr Żyła (121,5 i 131 m).

Do czołowej dziesiątki wskoczyli też inni polscy skoczkowie. Na 4. miejscu zawody ukończył 3. po pierwszej rundzie – Tomasz Pilch (127,5 i 126,5 m), zaś 6. był Stefan Hula (126 i 122 m). Do drugiej rundy awansowali także Paweł Wąsek, Klemens Murańka, Maciej Kot, Jakub Wolny i Andrzej Stękała, którzy zajęli odpowiednio 13., 14., 20., 28. i 29. pozycję. Na pierwszej serii sobotnie zmagania zakończyli Aleksander Zniszczoł, Kacper Juroszek i Mateusz Gruszka.

W niedzielę odbył się kolejny konkurs indywidualny. Tym razem biało-czerwoni nie mogli wystawić kwoty narodowej, więc na liście startowej znalazło się jedynie 40 skoczków. Po pierwszej serii prowadził Kubacki, który z 12. belki uzyskał 131,5 metra. Kubacki wytrzymał ciśnienie i w drugiej serii skoczył z 13. belki startowej 127 metrów, co dało mu kolejną wygraną z notą 275,9 pkt. Z tych samej platformy ruszał Stoch (125,5 i 128 m), który niedzielne zawody ukończył na 2. miejscu ze stratą 10,3 pkt. Podium ponownie uzupełnił Piotr Żyła (125 i 129 m).

W czołowej dziesiątce znalazł się też Tomasz Pilch, którego 121,5 i 124,5 metra dało finalnie 7. pozycję. Na 11. miejscu sklasyfikowano Klemensa Murańkę, 19. był Stefan Hula, zaś 20. Paweł Wąsek.

Zawody w Wiśle okazały się być jedynymi tego lata zmaganiami Letniej Grand Prix. W nieoficjalnej klasyfikacji generalnej triumfował Kubacki przed Stochem i Żyłą. Na czwartym miejscu znalazł się Tomasz Pilch.