Sara Takanashi najlepsza w Letniej Grand Prix we Frenstacie

Frenstat - Puchar Beskidów

Sara Takanashi zwyciężczynią pierwszego konkursu Letniej Grand Prix we Frenstacie. Na podium znalazły się także Maren Lundby oraz Katharina Althaus. Polki odpadły w kwalifikacjach.

Weekend w czeskim Frenstacie rozpoczął się od kwalifikacji do konkursu Letniej Grand Prix kobiet. Najlepsza w gronie 57 zawodniczek okazała się Sara Takanashi (99,5 m). Drugie miejsce zajęła Maren Lundby (97,5 m), a trzecie Ema Klinec (99,5 m).

W kwalifikacjach wystartowały dwie Polki – Anna Twardosz oraz debiutująca w zawodach najwyższej rangi Joanna Kil. Niestety obie nie zakwalifikowały się do konkursu. Twardosz zajęła 45. (74 m), a Kil 50. miejsce (57,5 m). Podczas kwalifikacji, z powodu nieprzepisowego kombinezonu, zdyskwalifikowano aż 5 zawodniczek (Samantha Macuga, Natalie Eilers, Abigail Strate, Kaori Iwabuchi i Yuka Seto).

Na półmetku zawodów prowadziła Japonka Sara Takanashi (98 m). Zdobyła ponad 6 pkt przewagi nad Niemką Kathariną Althaus (94,5 m) oraz swoją rodaczką Yuki Ito (94,5 m). Bardzo wysokie 10. miejsce zajmowała podopieczna Heinza Kuttina – Chinka Xinyue Chang.

Upadek po skoku na 92 m zanotowała Haruka Iwasa. Pomimo bardzo niskich not za styl, Japonka zdołała zająć 26. miejsce. Pierwsza część zmagań była rozgrywana przy zmiennych warunkach wietrznych (od 0.41 m/s “pod narty” do 0.69 m/s “w plecy”).

Konkurs wygrała Japonka Sara Takanashi. W drugiej serii lepszy skok od Japonki (99 m) oddała Maren Lundby (101 m). Norweżka zakończyła zawody na 2 miejscu. Podium uzupełniła Niemka Katharina Althaus (95 m). Słaby skok w drugiej serii (88 m) pozbawił Yuki Ito szans na trzecie podium w tym sezonie. Ito zakończyła zmagania na 8 miejscu.

Eva Pinkelnig, która po pierwszej części zajmowała 6 lokatę, nie oddała skoku w serii finałowej, ponieważ sędziowie wykryli nieprawidłowości w kombinezonie Austriaczki. Ostatecznie Pinkelnig uplasowała się na 30 miejscu. Świetny występ zanotowała Chinka Xinyue Chang, która zajęła 15 miejsce. Dla Azjatki jest to najlepszy wynik w historii startów w LGP.