Letnie Grand Prix, czyli lądowanie na trawie

Najwięksi fani skoków narciarskich od kwietnia przeżywają głęboki kryzys. Z powodu przerwy, kibicowanie staje się niemożliwe. Aby zainteresowanie skokami narciarskimi trwało prze cały rok, Międzynarodowa Federacja Narciarska wprowadziła w 1994 roku nowy cykl – Letnie Grand Prix.

Zasady rozgrywania zawodów w miesiącach letnich są podobne do tych z okresu zimowego. Zmodyfikowano jednak areny zmagań. Zawodnicy rozpędzają się na porcelanowych torach, a lądują na zeskoku pokrytym igelitem. Jest to mata ze sztucznego tworzywa, która wyglądem przypomina trawę. Pierwsze igelitowe powierzchnie powstały w Niemieckiej Republice Demokratycznej w latach 50. Początkowo, znajdowały się na skoczniach Europy Zachodniej. W Polsce, maty igelitowe zamontowano na obiektach mniejszych, treningowych. W Zakopanem i Wiśle zawitały one dopiero po sukcesach Adama Małysza – inwestycję rozpoczęto w 2004 roku.

Wielu skoczków zawody Letniego Grand Prix traktuje jako trening. Inni w ogóle nie biorą udziału w rywalizacji. Pierwszym zwycięzcą turnieju był Japończyk Takanobu Okabe. Wówczas, do klasyfikacji generalnej zaliczały się pojedyncze skoki, podobnie jak w TCS. Ujednolicenie zasad LGP i PŚ nastąpiło w 1996 roku. Pierwsze edycje odbywały się na 3-4 arenach, a w 2016 roku było ich już 9. Łącznie, zawody LGP gościło 26 obiektów, w tym 3 w Polsce – Zakopane, Wisła oraz Szczyrk.

Klasyfikację Generalną, podczas rywalizacji letniej, wygrywało 19 zawodników. Najczęściej (trzykrotnie) Adam Małysz oraz Thomas Morgenstern. W minionym roku triumfował Dawid Kubacki. Zwycięzcom Letniego Grand Prix siedem razy udawało się sięgnąć po Kryształową Kulę w sezonie zimowym. W pojedynczych konkursach najczęściej triumfowali Adam Małysz oraz Gregor Schlierenzauer – trzynastokrotnie. Na podium Klasyfikacji Generalnej stało czterech Polaków – Adam Małysz, Maciej Kot oraz Kamil Stoch i Dawid Kubacki. Na „pudle” zawodów 28 razy gościł Adam Małysz, 19 razy Kamil Stoch, 13 razy Maciej Kot, 11 razy Dawid Kubacki oraz 7 razy Piotr Żyła.

Inauguracja Letniego Grand Prix odbędzie się w Wiśle 21 lipca. Finał zaplanowano 3 października w Klingenthal.