LGP w Hinterzarten: Geiger triumfuje. Schlierenzauer wraca na podium

Zwycięstwem Karla Geigera zakończył się drugi indywidualny konkurs Letniego Grand Prix mężczyzn w sezonie 2019. Niemiec uzyskał 106 i 99 metrów, co dało mu 253,6 pkt. Podium uzupełnił wracający do dobrej dyspozycji – Gregor Schlirenzauer, a także drugi z podopiecznych Stefana Horngachera – Richard Freitag.

Karl Geiger atakował zwycięstwo z 2. miejsca. Strata do prowadzącego Schlirenzauera wynosiła 1,1 pkt. Dla trenującego pod okiem Wernera Schustera skoczka była to okazja do odniesienia czternastego zwycięstwa w historii swoich startów w zawodach Letniego Grand Prix. Utytułowany skoczek uzyskał w pierwszym skoku 105 metrów, co w wyniku dobrych not za styl dało prowadzenie z notą 131 pkt. Ostatecznie Schlirenzauer zakończył rywalizację na 2. miejscu. Skok na odległość 98,5 metra pozwolił po raz pierwszy od czterech lat stanąć na podium. Ostatni raz tej sztuki dokonał w 2015 roku, gdy podczas rywalizacji Letniego Grand Prix w austriackim Hinzenbach zajął 1. miejsce.

Czołową trójkę uzupełnił Richard Freitag. Niemiecki zawodnik również musiał wspinać się w klasyfikacji konkursu. W pierwszej serii uzyskał bowiem 103,5 metra, co przed drugą rundą plasowało go na 4. pozycji. W niej doświadczony zawodnik uzyskał 97,5 metra, czym wyprzedził długo prowadzącego Petera Prevca, jak również skaczącego po nim swojego rodaka – Constantina Schmida.

W pierwszej dziesiątce rywalizację ukończyli: Peter Prevc, Ziga Jelar (obaj Słowenia), Constantin Schmid (Niemcy), Viktor Polasek (Czechy), Yuken Iwasa (Japonia), Marius Lindvik (Norwegia) oraz Yukiya Sato (Japonia).

W konkursie oglądaliśmy siedmiu biało-czerwonych. Do drugiej serii awansowali Andrzej Stękała, Aleksander Zniszczoł, Maciej Kot, Klemens Murańka i Paweł Wąsek, którzy zajęli odpowiednio 13., 15., 20., 23., i 25. miejsce. Najbliżej końcowego sukcesu był Stękała, który po pierwszej serii zajmował wysoką – 6. pozycję.

Bez punktów konkurs ukończyli Stefan Hula i Tomasz Pilch.

W klasyfikacji generalnej cyklu na prowadzenie wysunął się dzisiejszy triumfator. Geiger ma w dorobku 140 punktów, dzięki czemu wyprzedza nieobecnego w Hinterzarten Timiego Zajca ze Słowenii oraz Gregora Schlirenzauera. Na 4. miejscu sklasyfikowany jest Dawid Kubacki.

Kolejny konkurs rozgrywany w ramach Letniej Grand Prix już 10 sierpnia we francuskim Courchevel.