LGP Wisła 2019: Reprezentacja Polski wygrała konkurs drużynowy

podium wisła

Polacy wygrali pierwszy konkurs LGP w Wiśle. Jest to wymarzony debiut Michala Doleżala jako pierwszego szkoleniowca polskiej kadry. Podium uzupełnili Słoweńcy i Norwegowie.

Reprezentacja Polski prowadziła po pierwszej serii konkursu drużynowego w Wiśle. Kolejne lokaty zajmowali Słoweńcy oraz Norwegowie. W czołowej ósemce uplasowali się również Niemcy, Japończycy, Austriacy, Rosjanie i Czesi. Awansu do serii finałowej nie wywalczyli Szwajcarzy i Finowie.

W pierwszej grupie Biało-Czerwonych reprezentował Piotr Żyła. Po jego skoku na 128. metr reprezentacja zajmowała 1. lokatę. Kolejnym Polakiem był Aleksander Zniszczoł, który lądował na  125,5 metrze. Pozwoliło to na pozostanie na 1. miejscu. W trzeciej grupie rywalizował Kamil Stoch. Jego skok na 128,5 metra sprawił, że nadal prowadziliśmy w konkursie. Jako ostatni próbę oddał Dawid Kubacki. Po lądowaniu na 131,5 metra, Biało-Czerwoni zakończyli pierwszą serię na pierwszej lokacie.

Wyniki pierwszej serii konkursu drużynowego LGP w Wiśle

W drugiej serii Piotr Żyła wylądował na 130. metrze. Po jego skoku Polacy utrzymali ponad 30-punktową przewagę nad Norwegią. W drugiej grupie dobrze zaprezentował się członek kadry B, Aleksander Zniszczoł. Po lądowaniu na 124,5 metra, reprezentacja Polski prowadziła w konkursie z przewagą 35,8 pkt nad Słowenią. Jako trzeci z Polaków, na belce pojawił się Kamil Stoch. Jego próba na 134,5 m była najlepszym rezultatem w grupie i Polacy powiększyli przewagę nad rywalami. Kropkę nad i postawił Dawid Kubacki, który oddał skok na 128,5 metra.

Ostatecznie Polacy wygrali konkurs. W czołowej trójce znaleźli się również Słoweńcy i Norwegowie. Tuż za nimi uplasowali się Niemcy, Japończycy i Austriacy. Siódme miejsce zajęli Rosjanie, a stawkę zamknęli Czesi.

Wyniki końcowe zawodów drużynowych LGP w Wiśle

Indywidualnie, najlepiej zaprezentował się Jewgienij Klimow. W czołówce znaleźli się też Dawid Kubacki i Timi Zajc. Kolejne miejsca zajęli Kamil Stoch, Markus Eisenbichler i Piotr Żyła.

Jutro w konkursie indywidualnym wystąpi aż 11 Polaków, w tym debiutant Kacper Juroszek. Seria próbna rozpocznie się o 16.30, a konkurs o 17.30.