Løkkecup 2018. Norwescy skoczkowie wzięli udział w festiwalu piłkarskim

Piłkarska atmosfera nie tylko w Rosji. W norweskim mieście Hamar odbył się największy w tym kraju festiwal piłki nożnej dla dorosłych – Hamar Løkkecup. W zawodach dla piłkarzy amatorów wzięło udział kilku norweskich skoczków. Wystąpili jako reprezentanci klubu SK Galterudsaray. 

“Najlepsza drużyna piłkarska na świecie, w skokach narciarskich” – tak opisują się zawodnicy SK Galterudsaray, którzy wzięli udział w festiwalu piłkarskim w Norwegii. Pomysłodawcami klubu są: Sigurd Nymoen Søberg – reprezentant norweskiej kadry B w skokach narciarskich, Anders Fannemel oraz ich przyjaciel Stig Morten Fredheim.

Gwiazdy na boisku

W wyjściowej jedenastce oprócz trójki założycieli znalazło się też kilku innych norweskich skoczków. Na boisku w Hamar pojawili się: Robert Johansson, Halvor Egner Granerud, Daniel Andre Tande oraz Joachim Hauer. 

Choć drużynie SK Galterudsaray udało się wygrać w swojej grupie, nie zdołała ona zająć pierwszego miejsca w całym festiwalu. Jednak na Løkkecup to nie zwycięstwo jest najważniejsze. Uczestnicy festiwalu przyjeżdżają do Hamar aby dobrze się bawić i spotkać się z przyjaciółmi. Główne cele – zdrowa rywalizacja i radość z gry w piłkę nożną.

Inspiracją dla założycieli SK Galterudsaray (Galterud to miasto niedaleko Oslo), był klub piłkarski ze Stambułu – Galatasaray SK. Podobna jest nie tylko nazwa, ale również logo drużyn. Tak prezentuje się koszulka norweskich skoczków:

A tak wygląda logo tureckiego klubu:

Historia Løkkecup

Festiwal piłkarski Løkkecup odbywa się od 1998 roku. Na początku brało w nim udział około 50 uczestników. Obecnie liczba zawodniczek i zawodników wynosi blisko 1000 osób. Uczestnicy to mieszkańcy Norwegii. Aby wziąć udział w turnieju trzeba ukończyć 18 lat. Choć drużyna składa się z 11 osób, gra tylko 7 piłkarzy, w tym bramkarz.

Oczywiście, wygrana jest prestiżem, ale zawody skupiają się na tym, aby po prostu spotkać znajomych i wspólnie się bawić. Tego samego wieczoru organizowana jest impreza dla wszystkich uczestników.

W 2014 roku powstał również Fundusz Loop w celu zbierania pieniędzy na cele społeczne i lokalne. Festiwal piłkarski Løkkecup ma też własną stronę internetową.

fot. Instagram, SK Galterudsaray