Luca Roth: “Wiem, że jestem jednym z faworytów, ale zaczynam od zera”

Luca Roth

W 2019 roku Luca Roth triumfował na Mistrzostwach Świata Juniorów w Lahti, zdobywając przy tym komplet medali – srebrny indywidualnie, złoty drużynowo i brązowy w konkursie mieszanym. Tej zimy 19-latek z SV Meßstetten chce ponownie walczyć o indywidualne złoto.

Roth wraz z całym zespołem juniorów całkiem sporo podporządkowali głównej imprezie sezonu. Starty w PK przeplatali krótkimi obozami treningowymi. Pod okiem Christiana Winklera, w przeciągu ostatnich trzech tygodni, dwukrotnie trenowali na skoczniach w Oberstdorfie pod kątem przygotowania do Mistrzostw w Oberwiesenthal. W celu zaoszczędzenia sił i możliwości lepszego przygotowania zrezygnowali również z występu w PK w Iron Mountain.

Trenerzy zdecydowali, że powinniśmy zostać w domu i zadbać o formę na Mistrzostwa Świata Juniorów. Podróż do USA byłaby dość męcząca i niekorzystnie wpłynęła na naszą dyspozycję w kolejnych tygodniach – powiedział Roth.

Roth ma już pierwsze duże sukcesy tego sezonu za sobą. Podczas Turnieju Czterech Skoczni zdobył pierwsze punkty Pucharu Świata, jako skoczek z kwoty krajowej na zawody w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen. Został także powołany na Puchar świata w Titisee-Neustadt przez Stefana Horngachera. W pierwszym konkursie, z powodu nieregulaminowego kombinezonu, został zdyskwalifikowany. W drugim zajął miejsce pod koniec czwartej dziesiątki. – Nie mogłem być zadowolony z mojego występu w Titisee. Był bardzo rozczarowujący – mówi Roth.

Oczywiście, jestem jednym z faworytów nadchodzących mistrzostw, ze względu na wyniki z zeszłego roku, ale zawsze zaczyna się jakby od zera. Jest to inna skocznia, wszystko może się zmienić z dnia na dzień. Jesteśmy w gronie pięciu skoczków z których czterech zostanie powołanych do indywidualnej walki o medale. Wszystko okaże się podczas treningów we wtorek i środę. Liczę że wypadnę na nich bardzo dobrze – podsumował Roth.

na zdjęciu: Philipp Raimund, Luca Roth, Killian Maerkl  || Instagram
źródło: www.schwarzwaelder-bote.de