Lundby ambasadorką nowego projektu: Norwegowie chcą walczyć z nierównością płciową

maren lundby

W Norwegii powstała organizacja mająca na celu poprawę sytuacji najlepszych sportsmenek świata. Hasło projektu brzmi “Równe szanse”. Jedną z jego ambasadorek została Maren Lundby.

Wśród ambasadorów akcji znalazły się: Amelie Iuel (lekkoatletyka), Maren Lundby i Grace Bullen (zapasy). Wszystkim przyświeca jeden cel. Chodzi o zwiększenie rangi kobiet w świcie sportu. – Potrzebujemy więcej kobiet wśród osób zarządzających sportem oraz na stanowiskach trenerskich. Musimy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego mężczyzn z tymi funkcjami jest więcej – mówi Ieul.

Sportsmenki chcą przypomnieć, że poświęcają na trening równie dużą ilość czasu, co panowie. – To najwyższy czas aby zająć się niesprawiedliwością – apeluje Bullen, która marzy o medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. – Nadszedł czas abyśmy również mogły się pokazać. Niesamowitą ilość czasu spędzamy na torze, skoczni, czy macie zapaśniczej. Nie jesteśmy leniwe – dodaje norweska zapaśniczka.

W sprawę zaangażowała się też Maren Lundby, która w ostatnim czasie krytykowała Międzynarodową Federację Narciarską za zbyt bierne podejście do organizacji zawodów dla skoczkiń. –  Wcześniej było dużo słów, a mało czynów. Teraz mam nadzieję, że będzie odwrotnie – mówi mistrzyni olimpijska z 2018 roku. Norweżka nie ukrywa złości z powodu zaistniałej sytuacji. – Może nie jestem tą, która pokazuje nerwy, ale powoli tracę panowanie nad sobą – zdradza Lundby.

Wsparcia dla zawodniczek udzielił Abid Q. Raja, odpowiadający w norweskim rządzie za kwestie kultury, sportu oraz równości płci. – Panie muszą mieć taką samą możliwość osiągnięcia sukcesu, co panowie. Może to być wszystko począwszy od spraw codziennych, po możliwość rywalizacji na skoczniach do lotów. Podejmiemy wysiłek, aby także nagrody pieniężne były równo dzielone – zapowiada minister Abid Q. Raja.

Źródło: tv2.no
Na zdjęciu: Maren Lundby || Fot. Anna Nagel, www.skijumper.pl