Magadan: Nowa skocznia manną z nieba

w niżnym nowogrodzie

W rosyjskim Magadanie wybudowana zostanie nowa skocznia, która pozwoli utrzymać odpowiedni poziom treningu zawodników. Koszt inwestycji szacowany jest na blisko 100 milionów rubli.

Remont skoczni to nie jedyny element, który wejdzie w skład potężnego przedsięwzięcia. W planie znajduje się również poprawa otoczenia, instalacja wyciągu narciarskiego, jak również sztucznej nawierzchni pozwalającej użytkować obiekt latem.

Jak informuje Dimitry Duka, w ośrodku znajdują się łącznie 4 skocznie. Wszystkie są jednak małe, więc korzystać mogą z nich tylko dzieci. Musimy trenować starszych. Czekamy jak na mannę z nieba – zauważa trener z regionu Magadan.

Duka tłumaczy, że stary obiekt przechodził naprawę w 2000 roku. Ostatnimi zawodami okazał się być Night Jumps, który rozegrany został 2 lata temu. Od tamtej pory skocznia jest już nieużywana.

Nowy obiekt jest bardziej potrzebny niż kiedykolwiek wcześniej. Kołyma jest w końcu miejscem narodzin wielu narciarzy, wśród których znajdują się Dimitry Ipatov, czy Aleksandra Kustova – mówi Sergey Korotkov, zastępca szefa departamentu sportu i kultury fizycznej w regionie.

Lokalni działacze mają nadzieję, że Magadan będzie w stanie organizować zawody na poziomie Dalekiego Wschodu i All-Russian. Rozwój sportu w regionie Magadan jest bowiem włączony do programu rozwoju Dalekiego Wschodu 2025. Projekt został opracowany przez dzisiejszego prezydenta Rosji – Władimira Putina.

Dodajmy, że Dimitry Ipatov to były rosyjski skoczek, który trzykrotnie plasował się w pierwszej dziesiątce konkursów Pucharu Świata. Jego najlepszym rezultatem jest 5. miejsce z sezonu 2006/2007, kiedy to w fińskim Lahti wywalczył wysokie – 5. miejsce. Kustowa to z kolei aktualna skoczkini i dwukrotna wicemistrzyni świata juniorów w drużynie. W ostatnim sezonie zdobyła 346 punktów, co w klasyfikacji generalnej uplasowało ją na 19. pozycji.

źródło: magadanmedia.ru