Manuel Fettner – mistrz drużynówek czy niewykorzystany talent?

Manuel Fettner

Manuel Fettner to długoletni reprezentant Austrii w skokach narciarskich. Jest związany z klubem SV Innsbruck Bergisel. Największe osiągnięcie 34-latka to zdobycie złotego medalu w rywalizacji drużynowej podczas Mistrzostw Świata 2013 w Val di Fiemme. 

Manuel Fettner urodził się 17 czerwca 1985 roku w Wiedniu. Na międzynarodowej arenie zadebiutował w wieku niespełna 15 lat. W styczniu 2000 wziął udział w kwalifikacjach do konkursu Pucharu Świata w Innsbrucku. Był o krok od awansu do konkursu głównego, kwalifikacje zakończył bowiem na 51. pozycji. Pierwsze punkty PŚ w karierze zdobył rok później w Bischofschofen. Zajął wówczas wysokie, 5. miejsce. W lutym 2001 zdobył dwa srebrne medale MŚ Juniorów w Karpaczu – indywidualnie i drużynowo. Następnie brał udział w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Po zdobyciu trzech medali (w tym dwóch złotych) na Uniwersjadzie 2005 awansował do kadry narodowej, startującej w zawodach najwyższej rangi, czyli Pucharze Świata.

W 2010 Fettner po raz pierwszy stanął na podium konkursu PŚ. Zajął wtedy 3. miejsce w Oberstdorfie. W klasyfikacji generalnej 59. Turnieju Czterech Skoczni uplasował się tuż za podium. Tę edycję imprezy wygrał jego rodak – Thomas Morgenstern. Austriakowi nigdy nie udało się wygrać rywalizacji indywidualnej. Na konkursowym podium stawał jeszcze dwukrotnie – w 2016 w Kuusamo i rok później w Willingen.

Oprócz złotego medalu MŚ 2013, wraz z kolegami zdobył brąz podczas MŚ 2017 w Lahti. Ważne osiągnięcia Manuela Fettnera (wszystkie drużynowo) to również wywalczenie brązowego medalu MŚ w lotach narciarskich 2016 i złotego medal MŚ Juniorów 2003. Rekord życiowy w długości skoku Fettnera to 235,5 m. 

W niedawnej rozmowie z austriackim portalem sport.oe24.at Manuel Fettner zdradził, że myśli nad zakończeniem kariery. Wiadomo jednak, że w najbliższym sezonie zobaczymy go jeszcze na skoczni.

fot. Manuel Fettner || Anna Nagel, www.skijumper.pl