Martti Nomme jest jednym z najlepszych skoczków urodzonych w Estonii. Od kilku lat regularnie pojawia się w kwalifikacjach do konkursów Pucharu Świata, a w minionym sezonie zadebiutował na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pyeongchang.

7 sierpnia 1993 roku na świat przyszedł Martti Nomme. Urodził się w małej 12-tysięcznej miejscowości Võru, która znajduje się zaledwie 40 km od zimowego centrum Estonii – Otepää.

Na arenie krajowej, Nomme pojawił się w 2008 roku. Na Mistrzostwach Estonii do lat 16 dwukrotnie uplasował się na drugim miejscu (w skokach i kombinacji norweskiej). Z krajowych mistrzostw, Nomme ma aż 25 medali, w tym 11 w kategorii seniorskiej. Na ostatnich mistrzostwach, w marcu tego roku, zajął 3 miejsce w konkursie skoków narciarskich – za Artti Aigro i Kevinem Maltsevem.

Martti zadebiutował na zawodach międzynarodowych w styczniu 2010 roku. Wówczas, Estończyk wystartował w Pucharze Kontynentalnym w kombinacji norweskiej w Otepää. Po przeciętnym skoku i bardzo słabym biegu Nomme zajął ostatnie – 59 miejsce. Po tym występie skupił się na skokach narciarskich.

Punkty do Pucharu Kontynentalnego oraz możliwość startu w kwalifikacjach do Pucharu Świata Estończyk zdobył dopiero w 2014 roku, w amerykańskim Iron Mountain. Na skoczni Cooper Peak uplasował się na 29 miejscu, pokonując m. in. Anze Semenica, Karla Geigera czy Clemensa Aignera. Martti Nomme dwukrotnie zajmował miejsca w czołowej dziesiątce konkursu PK. Tej sztuki dokonał w sierpniu 2015 w Kuopio (10 miejsce) oraz dwa lata później w Szczyrku (10 miejsce).

W grudniu 2014 roku zadebiutował w konkursie Pucharu Świata w Lillehammer i zajął 49 miejsce. Najlepszy występ zanotował 3 lata później w Lahti. Na Salpausselce Martti Nomme uplasował się na 39 miejscu. Estończyk lepiej radził sobie w letnich skokach. W konkursie Letniej Grand Prix w Czajkowskim w 2015 roku zdołał awansować do drugiej serii. Zawody zakończył na 30 miejscu, a zdobyty punkt zagwarantował mu dożywotnią możliwość startowania w kwalifikacjach Pucharu Świata.

Kilkukrotnie Nomme pojawiał się na największych imprezach sezonu. Debiut na Mistrzostwach Świata zaliczył w 2013 roku w Predazzo. Jednak najlepszy wynik osiągnął w Lahti w 2017 roku. W fińskiej miejscowości zdołał uplasować się na 44 miejscu.

W 2018 roku zadebiutował na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. W koreańskim Pyoengchang Martti przebrnął przez kwalifikacje zarówno na skoczni dużej, jak i normalnej. Na koreańskich igrzyskach spisał się najlepiej z Estończyków. W zawodach na mniejszej skoczni (HS109) zajął 47, a na dużej (HS140) 43 miejsce.

W obecnym sezonie letnim Nomme wystartował m. in. w FIS Cup w Szczyrku. Dwukrotne zajęcie 7 miejsca na skoczni Skalite (HS106) to najlepsze wyniki na arenie międzynarodowej w karierze. Zachęcony świetnymi wynikami wystartował w kwalifikacjach do konkursu Letniej Grand Prix w Wiśle, jednak do awansu do zawodów zabrakło mu nieco ponad 4 punktów (53 miejsce).

Rywalizacja z juniorami Arttim Aigro oraz Kevinem Maltsevem bardzo pozytywnie wpłynęła na formę Marttiego Nomme. Można zaryzykować stwierdzenie, że w najbliższych konkursach Estończyk jest w stanie osiągnąć najlepsze wyniki w swojej karierze.

fot. www.suusaliit.ee