Mateusz Rutkowski – niewykorzystany ogromny potencjał

Mateusz Rutkowski

Mateusz Rutkowski stał się popularny po zdobyciu tytułu Mistrza Świata Juniorów w Strynie. Na juniorskich mistrzostwach wraz z kolegami z reprezentacji Polski wywalczył także srebrny medal. 

Rutkowski urodził się 18 kwietnia 1986 roku. Na arenie międzynarodowej pojawił się po raz pierwszy niespełna 16 lat później. Przez pierwsze dwa lata nie wyróżniał się. Największe osiągnięcia to 12. miejsce w Pucharze Kontynentalnym oraz 17. indywidualnie w Mistrzostwach Świata Juniorów w Falun w 2003 roku.

Największe sukcesy w życiu odniósł w sezonie 2003/2004. Niespełna 18-letni skoczek podbił Mistrzostwa Świata Juniorów w Strynie. Złoty medal wygrał z przewagą 12,5 pkt nad drugim Thomasem Morgensternem. W konkursie brali też udział Stefan Hula i Kamil Stoch, ale Polacy uplasowali się w drugiej dziesiątce. W tamtym sezonie Mateusz Rutkowski debiutował w Pucharze Świata. Pierwsze punkty zdobywał podczas pierwszego weekendu w rywalizacji z najlepszymi w Libercu. Tydzień później zdołał zająć 15. miejsce w konkursie w Zakopanem.

W samych superlatywach o Rutkowskim wypowiadał się m.in. Heinz Kuttin – Ma na pewno najlepsze odbicie ze wszystkich moich skoczków, znakomicie czuje lot, potrafi daleko skoczyć nawet w trudnych warunkach. 

Po ogromnym sukcesie w bardzo młodym wieku, w życiu Rutkowskiego pojawiły się duże pieniądze. Niezwykła przygoda z Mistrzostwem Świata w tle miała być dobrym początkiem kariery skoczka, a okazała się przekleństwem. Rok po swoich największych sukcesach Mateusz Rutkowski znów był na pierwszych stronach gazet. Niestety tym razem został negatywnym bohaterem. Stracił prawo jazdy za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu.

Mateusz Rutkowski, po ekscesach poza skocznią i utratą kontroli nad wagą, został wyrzucony z kadry skoczków. Przygodę ze skokami zakończył w lipcu 2006 roku podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego w Velenje.

fot. Mateusz Rutkowski || Facebook