matti-nykanen

Czterokrotny mistrz olimpijski, pięciokrotny mistrz świata i czterokrotny zdobywca Kryształowej Kuli. W nocy z 3 na 4 lutego 2019 odeszła od nas gwiazda światowych skoków narciarskich – Matti Nykänen.

Złote początki złotej kariery

Matti Nykänen urodził się w Jyväskylä, w środkowej Finlandii. Już w swym pierwszym konkursie – zawodach dla dzieci na ośmiometrowej skoczni zajął pierwsze miejsce. W lutym 1981 roku wziął udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w Schonach. Skoki na odległość 92 m i 89 m pozwoliły mu na zdobycie złotego medalu. Po raz pierwszy w karierze stanął na podium w Lahti 7 marca 1981, dzień po zdobyciu pierwszych punktów do klasyfikacji generalnej PŚ. Zajął wówczas 2. miejsce. Kolejny sezon rozpoczął od startu w Turnieju Czterech Skoczni. Podczas zawodów w Oberstdorfie odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w ramach cyklu PŚ.

Mistrzostwa Świata 1982 – początek medalowej historii

21. lutego 1982 roku zajął 4. miejsce w zawodach Mistrzostw Świata, rozgrywanych w Oslo na skoczni normalnej. Tydzień później, na Holmenkollenbaken, zdobył swój pierwszy złoty medal mistrzostw świata. Z drużyną uplasował się na 3. stopniu podium. W kolejnym sezonie zwyciężył w Turnieju Czterech Skoczni, zajął 3. miejsce w Mistrzostwach Świata w Lotach oraz zdobył Kryształową Kulę.

1988 – jedyne takie Igrzyska

24. lutego 1988, podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Calgary, zdobył złoty medal w konkursie drużynowym. Wcześniej zwyciężył również na skoczniach normalnej oraz dużej. Tym samym, został pierwszym skoczkiem w historii, który zdobył trzy mistrzostwa olimpijskie na jednych Igrzyskach.

Najlepszy skoczek w dziejach

Matti Nykänen uznawany jest za najlepszego skoczka w dziejach tej dyscypliny. Przemawia za tym wiele czynników. Jest on jedynym skoczkiem który zwyciężył Puchar Świata, złoty medal igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, mistrzostw świata w lotach oraz Turniej Czterech Skoczni. Łącznie, jego życiorys ozdabia:

  • 5 medali olimpijskich (4 złote, 1 srebrny)
  • 9 medali MŚ (5 złotych, 1 srebrny, 3 brązowe)
  • 5 medali MŚ w Lotach (1 złoty, 1 srebrny, 3 brązowe)
  • 4 zwycięstwa w klasyfikacji generalnej PŚ
  • 5 miejsc na podium Turnieju Czterech Skoczni (w tym 2 zwycięstwa)
  • Mistrzostwo Świata Juniorów
  • 2 Mistrzostwa Świata Weteranów
  • 76 miejsc na podium PŚ (46 zwycięstw)

Koniec kariery sportowej

Sportową karierę zakończył w 1991 roku, w cieniu głośnych afer. Obok sukcesów sportowych przypisuje mu się problemy z prawem oraz alkoholem. Był wielokrotnie karany, m.in. za próbę zamordowania żony. Fiński skoczek w kontrowersyjny sposób rozwiązywał swoje problemy finansowe – sprzedał wszystkie zdobyte medale Muzeum Sportu w Helsinkach oraz pracował  jako kelner, śpiewak w barze i striptizer. W latach 1991-2006 był wokalistą. Jego pierwsza płyta uzyskała status złotej. Swoją twórczość reklamował m.in. wydając własną markę cydru. Przez fińskich słuchaczy radia trzykrotnie uznawano go za “Bezużyteczną gwiazdę”. 

Jego życie przedstawione jest w licznych produkcjach: filmach, serialach oraz reality show. Matti Nykänen napisał książkę pt. Pozdrowienia z piekła. W ostatnich latach zerwał z nałogami i jak sam określa, rozpoczął nowe życie. Jego celem miało być szkolenie nowych narciarskich talentów.

W poniedziałek, 04.02.2019, fińscy dziennikarze poinformowali o jego śmierci. Matti Nykänen odszedł w wieku 55 lat.