Mentor polskiego zaplecza – Maciej Maciusiak

Nigdy nie przebrnął przez konkursowe kwalifikacje. Jego największym sukcesem jest drużynowe Mistrzostwo Polski. Jako szkoleniowiec, doprowadza juniorów do czempionatu. Maciej Maciusiak, bo o nim mowa, na co dzień zajmuje się trenowaniem polskiej kadry C.

Karpacz 2004. Na skoczni Orlinek, 22-letni Maciej Maciusiak sięga po drużynowe Mistrzostwo Polski. Reprezentował barwy zespołu AZS-AWF Katowice. Towarzyszyli mu tacy zawodnicy jak: Tomasz Pochwała, Tomisław Tajner i Krystian Długopolski. W sezonie 1999/2000 oraz 2001/2002 próbował swoich sił w zawodach Pucharu Świata. Ani razu nie przebrnął przez kwalifikacje. Do 2004 roku występował głównie w Pucharze Kontynentalnym, również bez sukcesów.

W 2005 roku, Maciej Maciusiak otrzymał nowe zadanie – został asystentem Piotra Fijasa, trenera kadry młodzieżowej. W latach 2007-2011, pełnił funkcję serwismena polskiej ekipy. Następnie, ponownie został wybrany na asystenta trenera kadry młodzieżowej. Tym razem współpracował z Robertem Mateją. Funkcję tę sprawował również w kolejnym sezonie. Miał jednak bardziej odpowiedzialne zadanie – odpowiadał za szkolenie grupy treningowej, której członkami byli Krzysztof Biegun, Szymon Szostok, Grzegorz Miętus oraz Mateusz Kojzar.

Maciej Maciusiak, sezon 2013/2014 rozpoczął jako trener polskiej kadry juniorskiej. Jego podopieczni zdominowali wówczas Mistrzostwa Świata Juniorów w Predazzo. Jakub Wolny zdobył złoto w rywalizacji indywidualnej i wyczyn powtórzył z drużyną w składzie: Murańka, Zniszczoł, Biegun. Ten ostatni, zwyciężył również w konkursie Pucharu Świata w niemieckim Klingenthal. W sezonie 2015/2016 odpowiadał za kadrę B. W tej szkolił m.in. Dawida Kubackiego, Stefana Hulę i Macieja Kota. W 2016 roku, powrócił na stanowisko szkoleniowca kadry młodzieżowej.

W minionym sezonie, Maciej Maciusiak zajmował stanowisko trenera kadry C. Dobre wyniki zanotowali jego podopieczni – Paweł Wąsek oraz Tomasz Pilch. Koordynował również pracami kadry B. Wszystko wskazuje na to, że w kolejnym sezonie obejmie on funkcję trenera zaplecza polskiej kadry narodowej. Jego stanowisko zająć ma Wojciech Topór. Rozwiązanie to popierają zapewne sami skoczkowie. Stefan Hula przyznał kiedyś, że to właśnie duet Maciusiak/Topór przywrócił mu chęć do skakania!