Michal Doležal: “Spadła na mnie ogromna odpowiedzialność”

Michal Doležal

Podczas finału Pucharu Świata ogłoszono, że nowym szkoleniowcem polskiej kadry zostanie Michal Doležal. Od 2016 roku Czech był asystentem Stefana Horngachera. W rozmowie z portalem denik.cz powiedział, że spadła na niego ogromna odpowiedzialność, ale nie boi się presji.

W wywiadzie z dziennikarzem portalu denik.cz Michal Doležal przedstawił zalety nowej pracy trenerskiej. – W Polsce są znakomite warunki do uprawiania skoków narciarskich. Skoczkowie to profesjonaliści, którzy ufają trenerom – podkreślił Doležal.

Nowy trener Polaków wie, że złote pokolenie skoczków się starzeje i trzeba szukać ich następców. – Planuję dawać więcej szans zawodnikom z kadry B. To nie tajemnica, że polska kadra A nie jest najmłodsza. Głównym celem mojej pracy jest dobry występ na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Kamil Stoch w maju kończy 32 lata, a w domu ma już 3 złote medale olimpijskie. Nie mamy takiego potwierdzenia, czy będzie skakał do Igrzysk w Pekinie. Nie ma również możliwości skupiania się na imprezie, która odbędzie się za 3 lata. Chcemy skakać dobrze w każdych zawodach – powiedział 41-letni szkoleniowiec.

Doležal uważa, że w Czechach również skoki mogłyby być popularne. Jednak władze państwa nie skorzystały z potencjału medialnego sukcesów Jakuba Jandy. – W Polsce “małyszomania” doprowadziła do rozkwitu dyscypliny. Duża ilość młodych chłopców zaczęła uprawianie skoków. Spośród wszystkich juniorów wybrano i wytrenowano największe talenty m. in. Kamila Stocha. W Czechach w podobnym czasie na skoczniach pojawił się Jakub Janda. Niestety czeskie władze nie wykorzystały tego i obecnie, kiedy w Polsce powstają nowe skocznie, a stare są remontowane, w Republice Czeskiej nie ma miejsca do trenowania skoków – porównał Doležal.

Były czeski skoczek, już na początku współpracy z polską kadrą, musi mierzyć się z ogromnym zainteresowaniem mediów i kibiców. – Rozpoczęliśmy już przygotowania do nowego sezonu. Wiem, że presja ze strony dziennikarzy i fanów jest duża. Przyzwyczaiłem się do niej pracując w Polsce jako asystent trenera Horngachera. Wyobrażam sobie, że teraz wzrośnie moja odpowiedzialność, ale jestem przygotowany na presję – odpowiedział trener polskiej kadry A.

Polscy skoczkowie rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu kilka dni po ostatnich konkursach Pucharu Świata w Planicy. Na zgrupowaniu w Zakopanem, pod wodzą Michala Doležala, pojawili się skoczkowie kadry A oraz przedstawiciele kadry B i C, m.in. Aleksander Zniszczoł i Bartosz Czyż.

źródło: denik.cz
fot. Michal Doležal || Anna Nagel, www. skijumper.pl