Międzynarodowy obóz treningowy dla kobiet w Lillehammer

maren lundby

Obóz treningowy dla kobiet, z naciskiem na zapobieganie kontuzjom, odbędzie się w przyszłym tygodniu w Lillehammer, w Norwegii. Zgromadzi się tam około 30 dziewcząt z siedmiu różnych państw. Skoczkinie będą mogły posłuchać o początkach sportowej kariery Maren Lundby – mistrzyni świata i mistrzyni olimpijskiej. W Lillehammer pojawią się również Polki.

– Przez cały tydzień mamy bogaty program treningowy na obiekcie Lysgårdsbakken, w tym również trening zapobiegający kontuzjom. Pomagać będą różni specjaliści, także z Norweskiego Związku Narciarskiego. Porozmawiamy o różnicach między chłopcami i dziewczętami pod względem treningu. Odbędzie się wykład na temat diety i ćwiczeń – jak ważne jest dla sportowca, aby pozostać bez obrażeń i kontuzji. Trener Jermund Lunder opowie trochę o tym, jak Maren Lundby trenowała w ostatnich latach, aby osiągnąć obecny poziom, a Clas Brede Bråten zajmie się tematem Norweskiego Związku Narciarskiego – jak federacja koncentruje się na skokach kobiet w ostatnich latach, jak wygląda znacznie ściślejsza współpraca między męską a kobiecą drużynąmówi trenerka, norweska skoczkini Line Jahr.

– Dzięki gromadzeniu statystyk dotyczących kontuzji w ciągu ostatnich dwóch lat zauważyliśmy, że u kobiet występują pewne szczególne urazy, a zwłaszcza urazy kolan. W Norwegii, w ciągu ostatnich 6-7 lat, skupiliśmy się na wielu technikach motorycznych i szkoleniach z zakresu zapobiegania urazom. Stworzyliśmy dużą bazę ćwiczeń. Podczas zbierania tych statystyk ujawniono również, że istnieje bardzo duża rozbieżność między treningami, które mają zapobiegać kontuzjom, biorąc pod uwagę różne narodowości. Z tego powodu chcemy zaprosić na międzynarodowe spotkanie dla zawodniczek skoków narciarskich, gdzie podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem w tej dziedzinie. Mam nadzieję, że pomoże to zmniejszyć kontuzje w przyszłości – kontynuuje Line Jahr.

W spotkaniu będą uczestniczyć skoczkinie z Polski, Stanów Zjednoczonych, Czech, Niemiec, Szwajcarii, Japonii i Norwegii. Pojawi się również wielu trenerów.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy współpracować ze Związkiem Narciarskim, aby zrealizować ten bardzo ekscytujący obóz treningowy. Jako Centrum Dziedzictwa Olimpijskiego, chętnie podzielimy się doświadczeniem z różnymi narodami, a przy tak wielu reprezentacjach, już w tym roku mamy nadzieję, że pomoże to w rozwoju skoków narciarskich kobiet – mówi kierownik projektu Per Erik R. Mæhlum, przedstawiciel Centrum Dziedzictwa Olimpijskiego w Lillehammer (Lillehammer Olympic Legacy Sports Centre).

– Myślę, że rozwój skoków kobiet gwałtownie wzrósł w ostatnich latach. Widzę, że najlepsze dziewczyny skaczą na znacznie wyższym poziomie niż kilka lat temu. Dziewczynki są lepsze technicznie, są lepiej wyszkolone i jest kilka narodów, które naprawdę bardzo skupiły się na skokach dziewcząt. Jeśli na tym obozie możemy przyczynić się do spadku statystyk dotyczących kontuzji, to jestem pewna, że rozwój sportowej kariery większej liczby dziewcząt również nastąpi szybciej – komentuje przedsięwzięcie Line Jahr.

Skoczkinie przybędą do Lillehammer w przyszłym tygodniu.

Zobacz również: Robin Pedersen – zawsze uśmiechnięty w kadrze Norwegii

źródło: skiforbundet.no
fot. Maren Lundby || Anna Nagel, www.skijumper.pl