Misja Horngacher 2019. Szkoleniowiec podpisał kontrakt z PZN

Szkoleniowiec polskiej kadry A – Stefan Horngacher, podpisał kontrakt z Polskim Związkiem Narciarskim. Trener jeszcze przynajmniej rok poprowadzi czołowych polskich skoczków.

Prezes Polskiego Związku Narciarskiego, na antenie TVP, poinformował, że przyszłość polskich skoków jest zabezpieczona. Nie na długo, bo jedynie na przyszły sezon. Stefan Horngacher wymagał od polskich działaczy zwiększenia nakładów na rozwój technologiczny czołowej polskiej dyscypliny. Jak potwierdził Apoloniusz Tajner, PZN wywiąże się z obowiązków. Liczy w tej sferze na wsparcie ze strony Ministerstwa Sportu.

O negocjacjach z Austriakiem mówiło się już długo. Horngacher zgłaszał zastrzeżenia dotyczące zaplecza polskiej kadry narodowej oraz kwestii technologicznych. Kibiców niepokoić może fakt, że szkoleniowiec podpisał kontrakt jedynie na rok. Mianowicie, w przyszłym roku wygasa umowa łącząca Wernera Schustera z federacją niemiecką. Polskich działaczów czeka więc nie lada wyzwanie. Będą zmuszeni zaproponować Austriakowi lepszą ofertę od zdecydowanie bogatszych i lepiej zorganizowanych związków narciarskich z Niemiec i Austrii. Jak informuje Prezes Tajner, nie ma powodów do obaw. W kontrakcie zaznaczono, że umowę można przedłużyć.

Trener Horngacher doprowadził polską drużynę do 1. oraz 3. miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów. W ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata w Lahti, sięgnęli również po złoty medal w rywalizacji drużyn. Pod okiem Austriaka poprawiła się również forma Piotra Żyły oraz Stefana Huli. Pierwszy z nich, w Lahti sięgnął po brązowy medal w konkursie indywidualnym. Drugi, przebojem wdarł się do czołowej “4” kadrowiczów i sięgnął wraz z nią po historyczne medale Mistrzostw Świata w Lotach oraz Igrzysk Olimpijskich. Stefan Horngacher sprawił również, że niesamowitym narciarskim dominatorem stał się Kamil Stoch. Polak zwyciężył wraz z nim we wszystkich turniejach tego sezonu. Zanotował również awans w licznych klasyfikacjach legend.

Misja Horngacher 2019, jest misją przygotowawczą do Mistrzostw Świata w Seefeld. Polacy będą bronić na nich złotego medalu, wywalczonego w rywalizacji drużynowej. Kibice wiążą również nadzieje związane z LGP 2018 oraz PŚ 2018/2019. W obu cyklach, czołowego miejsca bronić będą Polacy!