Mistrzostwa Świata w lotach Planica 2020 – jak wyglądają przygotowania?

Mistrzostwa Świata w lotach Planica 2020 odbędą się już za nieco ponad 4 miesiące. Na skoczni zaprojektowanej przez braci Gorišek trwają przygotowania do wielkiego święta skocznego świata. Organizatorzy spodziewają się wielu kibiców, dlatego arena skoków w Planicy ulegnie modernizacji. 

Mistrzostwa Świata w lotach, Planica 2020. Ruszyły pierwsze przygotowania. – Zrobiliśmy przegląd najważniejszych rzeczy, które musimy zmienić. Szczegóły dotyczące transmisji telewizyjnej są w toku. Jeśli chodzi o nas, wszystkie umowy z dostawcami są właśnie zawierane. Cały sprzęt, obiekty na skoczni muszą być zabezpieczone, abyśmy mogli wszystko poprawić. Wszystko jest w pełnym rozkwicie – powiedział Jelko Gros, który po raz drugi w marcu przyszłego roku wcieli się w rolę kierownika zawodów w Planicy.

Słoweńska stolica skoków po raz kolejny przyciągnie ogromną liczbę widzów zarówno przed telewizorami, jak i na samym obiekcie. Co roku można tam spotkać tłumy kibiców skoków narciarskich. Mistrzostwa Świata w lotach odbędą się w dniach 19–22 marca 2020 roku. Tym razem organizatorzy spodziewają się większej liczby fanów z zagranicy.

– Teren wokół skoczni będzie wyglądał trochę inaczej. Przestrzeń nieco się powiększy – komentuje Jelko Gros, który podkreśla, że ​​przestrzeń dla widzów już teraz może pomieścić od 30 do 35 tysięcy odwiedzających. 

Planica czeka na słoweńskiego bohatera

Słoweńscy skoczkowie znani są jako dobrzy lotnicy. Organizatorzy wyraźnie oczekują wielu kibiców z tego kraju. Timi Zajc, Domen Prevc czy Peter Prevc to skoczkowie, którzy mogliby sprawić swoim rodakom wielką niespodziankę. W Planicy już sześć razy organizowano Mistrzostwa Świata w lotach. Kibice wciąż czekają na słoweńskiego bohatera, który “zaatakuje” rywali. 

Ostatnim zwycięzcą turnieju Planica 7 został Ryoyu Kobayashi, który ustanowił nowy rekord skoczni – skoczył 252 metry, czyli tylko o 1,5 metra bliżej niż rekord świata Stefana Krafta, który w Vikersund w 2017 roku oddał lot na 253,5 metra.

Jelko Gros zauważa również pewną zależność pomiędzy doświadczonymi a młodymi zawodnikami, którzy dopiero próbują swoich sił na skoczniach do lotów.  – Jeżeli zawodnik musi skakać z niższego rozbiegu i myśli, że przez to musi się mocniej wybić, skoczyć dalej, zaczyna popełniać błędy. Dla młodych skoczków stanowi to problem psychologiczny. Jeżeli przykładowy kandydat do medalu jest świadomy, że jest to decyzja podjęta ze względów bezpieczeństwa, nie stanowi to dla niego obciążenia. – Modernizacja Letalnicy obejmie również belki startowe. – Zamierzamy zbudować jeszcze sześć platform startowych – oświadcza kierownik zawodów w Planicy.

Organizatorzy zapewniają kibiców z całego świata, że nie zabraknie dla nich miejsca nie tylko pod skocznią, ale również w Kranjskiej Gorze, w kwestii zakwaterowania. Do Planicy łatwo dojechać z Austrii lub Włoch. Pod koniec marca przyszłego roku, w słoweńskiej stolicy skoków narciarskich, łącznie może pojawić się nawet około 100 tys. kibiców. 

źródło: siol.net
fot. Anna Nagel, www.skijumper.pl || Domen Prevc