Mistrzostwa Świata bez widowni? Jürgen Hensel o sytuacji w Niemczech

Pandemia przewróciła życie wielu sportowców do góry nogami. Treningi nie wyglądają, tak jak zwykle, a organizacja przyszłych konkursów wciąż stoi pod znakiem zapytania. Na temat sytuacji w Niemczech, a także organizacji nadchodzących Mistrzostw Świata w Oberstdorfie wypowiedział się szef komitetu organizacyjnego PŚ w Willingen Jürgen Hensel. 

Mistrzostwa Świata bez widowni?

Działacz poruszył kwestie organizacji Mistrzostw Świata w 2021 roku. W obecnej sytuacji nie sposób nie myśleć o zabezpieczeniach wydarzeń odbywających się także w przyszłym roku. 

– W tej chwili wszystko przebiega jak zwykle, jak na przykład projekt biletów. Zaczekamy na rozwój sytuacji i zobaczymy, jak będą rozwijać się decyzje rządu federalnego dotyczące najważniejszych wydarzeń. Sprzedaż biletów zaplanowana jest na 5 października. Jeśli nie zostanie jeszcze podjęta ostateczna decyzja w sprawie obsługi dużych wydarzeń, przełożymy termin rozpoczęcia przedsprzedaży o cztery lub sześć, a w razie wątpliwości o osiem tygodni. Może okazać się, że skoki będą musiały odbyć się bez widzów lub z ograniczoną liczbą osób. Może to być liczba 3000, 5000 lub 10 000. […] Musimy poczekać i zobaczyć, co nakaże nam rząd. To, co jest wykonalne podczas dużych wydarzeń, a co nie, nie jest w naszych rękach – mówił Jürgen Hensel na łamach skispringen-news.de.

Sportowcy na całym świecie wypatrują dnia, kiedy będą mogli powrócić do normalnych treningów. Jak sytuacja wygląda w Willingen?

– Skoki są sportem łatwym do uniknięcia bezpośrednich kontaktów. Podczas treningu można zachować bezpieczną odległość, jest to łatwiejsze niż w sportach zespołowych. Nie uważam tego teraz za problem.

HS-87 w budowie 

W Willingen do dyspozycji zawodników jest jedynie skocznia duża HS 145. Odczuwalny jest brak mniejszego obiektu, który mógłby być wykorzystywany chociażby do treningów i pracy nad detalami. Jürgen Hensel wypowiedział się również na temat budowy. 

– Nadal pracujemy nad budową skoczni HS 87, na której możliwe będą skoki około 90 metrów. Jak dotąd wiadomo, gdzie i jak należy ją zbudować – na prawo od Mühlenkopfschanze, spoglądając od dołu. Wylewka powinna biec nad Café Aufwind. […] Problem polega na tym, że gdybyśmy musieli skakać bez widzów w przyszłym roku, stracilibyśmy ogromne przychody. Nadal musimy utrzymać działalność sportową, a także całą infrastrukturę. Teraz w lecie odchodzą nam wszystkie wycieczki i dochód z kolejki linowej. Mamy już większą dziurę w kasie. Jeśli musielibyśmy zorganizować Mistrzostwa Świata bez widzów, to byłoby ekscytujące, zobaczyć, co się stanie. Oczywiście musimy również opłacić wkład własny za nowy obiekt – dodaje Hensel.

Obecna sytuacja z pewnością odbije się na świecie skoków. Jak na razie trudno wyobrazić sobie tak duże imprezy, jak Mistrzostwa Świata, z pustymi trybunami. Pozostaje nam nic innego, jak czekać na rozwój wydarzeń. 

Żródło: skispringen-news.de