MŚ w Oberstdorfie: Niemcy Mistrzami Świata, Polacy z brązem!

Polacy - PŚ Zakopane 2021 / Kamil Stoch

Reprezentacja Niemiec wywalczyła złoty medal podczas konkursu drużynowego na Mistrzostwach Świata w Oberstdorfie! Srebrny medal powędrował w ręce Austriaków, a brąz zdobyli Polacy.

Na półmetku rywalizacji najlepsi byli Niemcy, którzy występowali dzisiaj w składzie: Pius Paschke, Severin Freund, Markus Eisenbichler oraz Karl Geiger. Podopieczni trenera Horngachera wyprzedzali o 3,7 punktu Austriaków skaczących w kolejności Philipp Aschenwald, Jan Hoerl, Daniel Huber, Stefan Kraft. Trzecie miejsce po pierwszej serii zajmowali Polacy, którzy tracili do liderów 11,1 punktu. Trener Dolezal posłał dzisiaj do boju Piotra Żyłę (139 metrów), Andrzeja Stękałę (122,5 metra), Kamila Stocha (133 metry) oraz Dawida Kubackiego (131 metrów). Indywidualnie w stawce po serii otwierającej zmagania najlepszy był Piotr Żyła, którego skok uzyskał łączną notę 139,7 punktu.

Do rywalizacji w pierwszej serii przystąpiło 14 ekip. Sztuka awansu do finału nie powiodła się Finom, Amerykanom, Czechom, Rumunom, Ukraińcom oraz Kazachom.

Druga seria była pełna emocji! W rundzie finałowej również najlepsi okazali się Niemcy i tym samym wywalczyli tytuł Mistrzów Świata! W drugiej serii gospodarze lądowali odpowiednio na 132, 123, 138,5 oraz 136 metrze. Srebrny medal powędrował do Austriaków, a brązowy medal zdobyli Polacy. W drugiej serii Piotr Żyła skoczył ponownie 139 metrów, Andrzej Stękała wylądował na 127 metrze, Kamil Stoch uzyskał 132,5 metra, a Dawid Kubacki 127,5 metra. Tuż za podium uplasowali się Japończycy, a na kolejnych miejscach rywalizację zakończyły ekipy Słowenii, Norwegii, Szwajcarii i Rosji.

Indywidualnie najlepszą notę uzyskał Piotr Żyła, który w dwóch skokach zdobył 285,7 punktu. Dla Polaków dzisiejszy medal jest czwartym w historii krążkiem w drużynie wywalczonym na Mistrzostwach Świata!

Fot. Tomasz Markowski