MŚ w Oberstdorfie: Piotr Żyła MISTRZEM ŚWIATA, Kubacki piąty!

Piotr Żyła

Piotr Żyła wywalczył tytuł Mistrza Świata na skoczni normalnej w Oberstdorfie. Srebrny medal przypadł Karlowi Geigerowi, a brąz powędrował w ręce Anze Laniska. W czołowej trzydziestce zameldowało się czterech Polaków.

Na półmetku rywalizacji najlepszy był Piotr Żyła, który w swojej próbie uzyskał 105 metrów. Polak wyprzedzał o 3 punkty drugiego Anze Laniska, który skoczył 102,5 metra. Trzeci po pierwszej serii był Ryoyu Kobayashi. Japończyk uzykał 104 metry i do lidera tracił 3,1 punktu. Niewielką stratę do Żyły miał także po pierwszej rundzie reprezentant gospodarzy Karl Geiger. Niemiec skoczył 103,5 metra i tracił 3,2 punktu. Piątą pozycję po skoku na 102 metry zajmował Dawid Kubacki i do lidera tracił 3,7 punktu.

Do finału awansowało jeszcze dwóch biało-czerwonych. Kamil Stoch po skoku na 96 metrów był dwudziesty trzeci, a Andrzej Stękała zajmował dwudziestą dziewiątą lokatę. Stękała w pierwszej próbie uzyskał 95 metrów. Sztuka awansu nie powiodła się Klemensowi Murańce, który ostatecznie był trzydziesty szósty.

W drugiej serii również najlepszy okazał się Piotr Żyła, który w finałowej próbie uzyskał 102,5 metra. Srebrny medal wywalczył Karl Geiger, który w drugiej serii lądował na 102 metrze i ostatecznie do Żyły stracił 3,6 punktu. Brązowy medal powędrował do Anze Laniska, który w finale skoczył 101 metrów. Tuż za podium uplasował się Halvor Egner Granerud, który awansował z szesnastego miejsca po pierwszej serii. Czołową dziesiątkę uzupełnili Dawid Kubacki, Robert Johansson, Michael Hayobeck, Bor Pavlovcić, Daniel Andre Tande oraz Stefan Kraft.

Pozostali Polacy ostatecznie zawody ukończyli w trzeciej dziesiątce. Kamil Stoch w drugiej serii skoczył 96 metrów i zajął dwudziestą drugą lokatę. Andrzej Stękała w drugim skoku uzyskał 87,5 metra i był trzydziesty.

Dla Piotra Żyły złoto wywalczone dzisiaj w Oberstdorfie jest największym osiągnięciem w karierze. Żyła został ponadto najstarszym Mistrzem Świata w skokach narciarskich w historii!

Jutro na Mistrzostwach Świata w Oberstdorfie odbędzie się konkurs drużyn mieszanych.