MŚJ 2021 Wisła-Szczyrk: “To będzie kompromitacja, jeśli mistrzostwa nie odbędą się u nas”

MŚJ 2021 - skocznia Szczyrk

Do Mistrzostw Świata Juniorów, które odbędą się w Polsce w 2021 roku pozostało półtora roku. Wciąż nie wiadomo, czy zostaną rozegrane w Zakopanem, czy, zgodnie z pierwotnym planem, w Wiśle oraz Szczyrku.

Międzynarodowa Federacja Narciarska podjęła decyzję o przyznaniu Polsce MŚJ 2021 w listopadzie 2017 roku. Początkowo, sytuacja była jasna – organizacją miał zająć się Śląsko-Beskidzki Związek Narciarski, a arenami zmagań miały być Szczyrk oraz Wisła. O ile sytuacja z kompleksem w Szczyrku jest jasna, problematyczne okazały się trasy narciarskie na Kubalonce. Centralny Ośrodek Sportu nie przeprowadził na nich odpowiednich modernizacji.

Pomimo wielu przeszkód, działacze z Beskidów ciągle liczą, że to właśni oni zajmą się organizacją imprezy – Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, bo to PZN musi zdecydować gdzie będą zawody. Na razie wiadomo, że odbędą się w Polsce – mówi Andrzej Wąsowicz, prezes ŚBZN. Tego typu impreza miała odbyć się w Beskidzie Śląskim już w 2008 roku. Z tej okazji, do użytku oddano kompleks skoczni narciarskich Szczyrk Skalite. Z powodów problemów ze śniegiem zawody przeniesiono jednak do Zakopanego. Narciarze biegowi rywalizowali we Włoszech.

W czerwcu pojawiły się informacje, że również tym razem juniorów gościć może Tatrzański Związek Narciarski i Zakopane. Tamtejsze trasy narciarskie są obecnie modernizowane. Z kolei firma remontująca kompleks Średniej Krokwi twierdzi, że skocznie zostaną oddane do użytku jesienią 2020 roku. A jak wygląda sytuacja tras biegowych na Kubalonce? – Inwestycja nie ruszyła, z różnych przyczyn. Nastąpiły pewne zmiany personalne i liczymy, że w końcu dojdziemy do porozumienia. Jedynym problemem na Kubalonce jest doprowadzenie wody. Pojawiły się nowe alternatywy, że to wcale nie musi być drogie. Przy okazji spotkania z delegatami Ministerstwa Sportu, podczas LGP w Wiśle, padły konkretne kwoty. Inwestycje chcemy podzielić na etapy, gdyż pierwotna cena nie spotkała się z zainteresowaniem ministerstwa – powiedział Andrzej Wąsowicz.

W ostatnich miesiącach pojawiły się głosy, że Zakopane będzie starało się zorganizować Mistrzostwa Świata seniorów w jednym z możliwych terminów – 2025, 2027 lub 2029. MŚJ 2021 miały by być sprawdzianem dla tatrzańskich obiektów przed docelową imprezą. – Ciągle walczymy o to, by MŚJ 2021 odbyły się w Beskidach. Tatry są bardzo ważnym ośrodkiem, ale oni powinni aspirować do seniorskich MŚ. Tam jest inwestycja, tu jest. Zobaczymy, kto zdąży – ten otrzyma prawo organizacji zawodów – uważa Andrzej Wąsowicz.

O czym informowała m.in. Justyna Kowalczyk, zamieszanie związane z modernizacją tras nie służy Polsce. – Imprezę na pewno musimy zorganizować w Polsce, bo byłaby to kompromitacja, gdyby mistrzostwa nie odbyły się u nas – podsumował Andrzej Wąsowicz.