Muzyczne Mistrzostwa Świata. Hymny ostatniej dekady

Seefeld - trofeum

Kilkaset tysięcy kibiców, zacięta walka o tytuły mistrzowskie i nie lada emocje. Mówiąc o Mistrzostwach Świata, na myśl przychodzi wiele skojarzeń. Nieodłącznym elementem tego wydarzenia jest z pewnością oficjalna piosenka. Jak zmieniały się one na przestrzeni lat? 

W 2009 roku Mistrzostwa Świata odbywały się w Libercu. Czeskie miasto było wówczas gospodarzem wydarzenia niezwykłego. Niezwykłego, ponieważ po raz pierwszy do rywalizacji o medale przystąpiły kobiety. Hymn ówczesnych Mistrzostw został skomponowany przez Jiříego Janoucha (muzyka) oraz Tomáša Roročeka (słowa). Piosenkę zaśpiewał finalista programu X Factor – Ondřej Ruml.

W 2011 roku rywalizacja przeniosła się do stolicy Norwegii. Hymn Mistrzostw Świata w Oslo został utrzymany w bardziej melancholijnym klimacie. Utwór w języku angielskim wykonała norweska piosenkarka i aktorka – Maria Haukaas. – To będzie bitwa pod górę, trudna do wygrania. Czasami chcesz, ale nie możesz się poddać – możemy uslyszeć. 

Kolejnym przystankiem Mistrzostw Świata były Włochy. Val di Fiemme okazało się szczególnie szczęśliwe dla Polaków. Złoto w rywalizacji na skoczni dużej wywalczył wówczas po raz pierwszy Kamil Stoch. Hymn z 2013 roku jest jedyny w swoim rodzaju. Skoczny utwór został wykonany przez bałkańskiego muzyka Gorana Bregovica we współpracy z chórami i zespołem muzycznym Trentino. 

Rok 2015, Szwecja. Rodzimy zespół – Mando Diao stworzył specjalną piosenkę promującą Mistrzostwa Świata. Grupa złożona z pięciu członków pojawiła się m.in. na Gdyńskim Open’erze w 2010 roku. Wokaliści: Gustaf Norén i Björn Dixgård wspominają, że utwór miał dotyczyć wiecznej miłości. Miłości do zimy, natury, ale także drugiego człowieka. Od razu wiedzieli, że chcą ukazać związek uczuć i sportu. Przyznają, że to właśnie sport łączy ludzi i zaciera różnice międzyludzkie.

Na tegoroczne Mistrzostwa Świata w Seefeld oficjalny hymn stworzył piosenkarz Gregor Glanz wraz Christianem Rijavecem – austriackim narciarzem i specjalistą od narciarstwa dowolnego. Duet wystąpił na żywo podczas ceremonii otwarcia imprezy. Ich utwór jest wyjątkowym przesłaniem dla sportowców – dotyczy siły i wytrwałości w rywalizacji.

Muzyka będzie towarzyszyła zawodnikom w walce o medale już w najbliższą sobotę. O 14:30 zawodnicy przystąpią do rywalizacji o tytuł mistrzowski na skoczni Bergisel (K-120; HS-130).

fot. Trofea przygotowane na MŚ w Seefeld || © Swarovski Crystal