Najpiękniejszy skok w historii. Kazuyoshi Funaki

Kazuyoshi Funaki

Funaki. Nazwisko, wzbudzające szacunek w środowisku skoków narciarskich i wielokrotnie przywoływane przez Włodzimierza Szaranowicza. Jego skok uznaje się za najpiękniejszy w historii dyscypliny, a lista osiągnięć jest naprawdę imponująca. 

Kazuyoshi Funaki – 44-letni Japończyk, który osiągnął prawie wszystko, co można osiągnąć w skokach narciarskich. Urodził się w 1975 roku w Yoichi, w tym samym mieście co jego autorytet – Yukio Kasaya. Jednak nie od razu chciał zostać skoczkiem. Na początku próbował swoich sił w narciarstwie alpejskim. Przygodę ze skokami rozpoczął jako 11-latek. W Pucharze Świata zadebiutował w 1992 roku w Sapporo, gdzie zajął 27. pozycję. Pierwszy triumf przyszedł 2 lata później. Nie było to byle jakie zwycięstwo, bo w Planicy. Wyprzedził wówczas takich mistrzów, jak Janne Ahonen i Andreas Goldberger. Niedługo po tym, stał na czele Turnieju Czterech Skoczni. Prowadzenie stracił dopiero w ostatnim konkursie. W drugiej serii upadł przy lądowaniu, lecąc na 131,5 metra. Ostatecznie rywalizację zakończył na drugim miejscu, tuż za Golbergerem.

W kolejnym sezonie siedmiokrotnie stawał na podium konkursów Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu znalazł się cztery razy. Tym razem nie odniósł sukcesu w Turnieju Czterech Skoczni. Triumfował jedynie w Innsbrucku, a w pozostałych rywalizacjach znajdował się poza pierwszą dziesiątką. Forma wróciła w trakcie Turnieju Nordyckiego, który ostatecznie zakończył na pierwszej pozycji. Znalazł się na trzecim miejscu Pucharu Świata w Lotach i wywalczył srebrny medal w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata w Trondheim.

Najlepszy okres w karierze Funakiego przyszedł w sezonie 1997/1998. Wówczas jego największym rywalem był Sven Hannawald. Japończyk zwyciężył w Turnieju Czterech Skoczni, w którym udało mu się wygrać w aż trzech konkursach. Podczas ostatniej rywalizacji w Bischofshofen, czwarty triumf odebrał mu Sven. Funaki znalazł się na drugim miejscu klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (zarówno w skokach, jak i lotach). Zdobył także złoto na Mistrzostwach Świata w Lotach w Oberstdorfie, wyprzedzając Niemca. W sezonie, stawał łącznie pięć razy na najwyższym stopniu podium. Świetnie zaprezentował się podczas Igrzysk Olimpijskich w Nagano. Wygrał w konkursie drużynowym oraz sięgnął po srebro na skoczni normalnej. Triumfował także w rywalizacji na skoczni dużej, podczas której jego drugi skok przeszedł do historii. Funaki osiągnął odległość 132,5 metra i otrzymał notę marzeń – wszyscy sędziowie przyznali mu 20 punktów.

W kolejnym sezonie stawał 15 razy na podium i często znajdował się w pierwszej dziesiątce. W 1999 roku sięgnął po złoto, podczas Mistrzostw Świata w Ramsau. W kolejnych latach nie odnosił większych sukcesów. Coraz rzadziej pojawiał się w czołówce. W 2003 roku udało mu się wywalczyć srebro w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata w Val di Fiemme. Ostatni raz triumfował w 2005 roku w Sapporo. Odniósł łącznie 15 zwycięstw w konkursach Pucharu Świata. Na podium stawał 38 razy.

Japończyk interesuje się wędkarstwem. Jak przyznał Dawid Kubacki, to dzięki Funakiemu rozpoczął swoją przygodę ze skokami. Gdy zobaczył go w telewizji, zrobił rodzicom awanturę – bo też chciał tak skakać.

 

Fot. Jason Halayko/Red Bull Content Pool