Nastroje Austriaków przed rozpoczęciem sezonu

stefan kraft

Austriaccy skoczkowie przygotowują się do nowego sezonu w warunkach podobnych do tych, z kadencji Alexandra Pointnera. Co prawda obóz nie odbywał się w gorącym Egipcie, ale trening przy temperaturze niespełna 40 stopni Celsjusza mógł sprawiać trudności.

W szkoleniu, mającym na celu odpowiednie przygotowanie formy do powoli rozkręcającego się sezonu, wzięli udział najlepsi austriaccy zawodnicy. Wśród nich znaleźli się: Stefan Kraft, Daniel Huber, Philipp Aschenwald, Michael Hayboeck i Clemens Aigner. Celem Austriaków jest nieustanne poprawianie osiąganych wyników. W poprzednim sezonie austriaccy sportowcy zdobyli łącznie pięć medali mistrzostw świata, a Stefan Kraft znalazł się na 2. miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Duże nadzieje pokładane są w młodych postaciach austriackich skoków. Już w ubiegłym roku zaistnieli Daniel Huber, który po raz pierwszy w karierze stanął na pucharowym podium, Clemens Aigner, Philipp Aschenwald, czy nowość światowych skoków – Jan Hörl.

Skład Austriaków wzmocniony jest przez znacznie starszych kolegów, którzy w swoim dorobku mogą pochwalić się znacznymi sukcesami drużynowymi, jak i indywidualnymi. Największe emocje budzi postać Gregora Schlirenzauera, który od kilku tygodni współpracuje z byłym trenerem niemieckiej reprezentacji – Wernerem Schusterem. Zarówno on, jak i Manuel Fettner mieli okazje trenować w Innsbrucku.

Polscy kibice, a przede wszystkim fanki dwukrotnego brązowego medalisty Igrzysk Olimpijskich, mogą być spokojni, gdyż Gregor zapowiedział swoją obecność w inaugurującym Letnie Grand Prix konkursie w Wiśle.

Przygotowania Austriaków pozytywnie ocenia obecny trener, dla którego to drugi rok pracy z austriackimi skoczkami. – Drużyna jest na dobrej drodze, a nowy zespół trenerski szybko się zaangażował – mówi Andreas Felder.

Jak dodaje, ostatni okres był czasem pracy, na którą złożyła się m. in. optymalizacja materiałów, aerodynamiki i wszechstronności. Mimo to, wciąż potrzeba doszlifować pewne elementy.

Stefan Kraft, który jest zdecydowanym liderem kadry Andreasa Feldera wie, że nie wszystko wygląda jeszcze perfekcyjnie. – Jest dobrze. Fizycznie wygląda wszystko w porządku. Na małych obiektach często oddaję dalekie loty. Na dużych potrzebuję jeszcze trochę prób – mówi dwukrotny mistrz świata z Lahti.

W nieco innym tonie wypowiada się młodsza generacja austriackiej kadry. Daniel Huber odczuwa trudy przygotowania, ale wie, że zmęczenie jest kluczem do końcowego sukcesu. – W tej chwili pracuję nad pozycją najazdową. Próbuję pracować nad oddawaniem równych prób – mówi 16. skoczek Pucharu Świata w sezonie 2018/2019.

Na poprawę niektórych elementów liczy także Philipp Aschenwald, który chce uzyskać jak najlepsze wykończenie. Liczy także, że zbliży się do poziomu prezentowanego w poprzednim sezonie. Dla Aschenwalda był to najlepszy okres w karierze. W Pucharze Świata zgromadził 247 punktów i uplasował się na 26. miejscu w klasyfikacji generalnej.

Nowymi asystentami Andreasa Feldera na sezon 2019/2020 są Harald Diess i Robert Treitinger, którzy zastąpili dwóch Florianów – Liegla i Schabereitera.