Po niemieckiej stronie TCS – Oberstdorf i Ga-Pa

TCS

Turniej Czterech Skoczni to międzynarodowa impreza organizowana co roku na przełomie grudnia i stycznia w czterech miastach: dwóch niemieckich i dwóch austriackich. Poznajmy bliżej miasta-gospodarzy niemieckiej części TCS.

Oberstdorf to miejscowość w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria. Leży w Alpach Algawskich. Zamieszkana przez ok. 9 tys. osób. Oberstdorf to znany ośrodek sportów zimowych, znajduje się tam m. in. skocznia Schattenbergschanze. Oberstdorf słynie z licznych stoków narciarskich i szlaków spacerowych. W mieście znajduje się Audi Arena Oberstdorf − kompleks pięciu skoczni narciarskich położony na zboczu góry Schattenberg. Na największym obiekcie kompleksu Schattenbergschanze („Skocznia na Górze Cieni”) co roku odbywa się pierwszy konkurs TCS. Na trybunach może zasiąść aż 27 tysięcy kibiców. Punkt konstrukcyjny (punkt K) skoczni znajduje się na 120 m. Rozmiar skoczni to 137 m. Rekordzistą obiektu od 2003 jest Norweg Sigurd Petersen. Skoczył wtedy 143,5 m. Na dwóch największych skoczniach kompleksu zostały rozegrane konkursy skoków podczas MŚ w 1987 oraz 2005. Koszt rozbudowy obiektu w 2003 wyniósł 16,6 miliona euro. Schattenbergschanze była jedną z pierwszych skoczni na świecie, na której zamontowano system chłodzenia torów lodowych.

Drugim niemieckim miastem goszczącym TCS jest Garmisch-Partenkirchen, które leży w południowych Niemczech, u podnóża Alp, w kraju związkowym Bawaria.  Znajduje się tam początkowa stacja kolejki zębatej, którą można dostać się na najwyższy szczyt Niemiec Zugspitze 2962 m n.p.m. W Ga-Pa mieszka ok. 26 tys.osób. Miejscowość jest dobrze znana kibicom sportów zimowych. Co roku odbywa się tutaj noworoczny konkurs TCS, a w 1936 odbyły się Zimowe IO. Atrakcje Ga-Pa: Ludwigstrasse – słynie z dziesiątek przepięknie zdobionych domów, jezioro Eibsee. W Ga-Pa znajduje się słynna skocznia Große Olympiaschanze. Punkt K obiektu mieści się na 120 m.a jego rozmiar to 142 m. Szwajcar Simon Ammann jest rekordzistą skoczni od 2010 (143,5 m.). Pierwszą skocznię narciarską w Ga-Pa wybudowano w 1921, a zburzono w 1933. Na jej miejscu powstała skocznia olimpijska na Zimowe IO w 1936.  Große Olympiaschanze była czterokrotnie rozbudowana (ostatni raz w 2007). Rekordzistą starego obiektu był Adam Małysz. Skocznia nie posiada sztucznego oświetlenia.

Skocznie, na których rozgrywane są zawody TCS są nie tylko symbolami miast-gospodarzy, ale również symbolami samej dyscypliny. W Oberstdorfie wielu skoczków trenuje przed rozpoczęciem sezonu zimowego.  Große Olympiaschanze to obiekt ze wspaniałą, olimpijska historią. Podczas konkursu na tej monumentalnej skoczni zawodnicy i kibice celebrują nadejście Nowego Roku.