Niko Kytösaho marzy o medalu olimpijskim

niko kytosaho

Fińskie skoki narciarskie od lat zmagają się z dużym kryzysem. W sezonie 2019/2020 zaledwie dwóch skoczków z Finlandii zdobyło punkty do klasyfikacji generalnej. Byli to znany już dobrze kibicom Antti Aalto oraz jego młodszy kolega Niko Kytösaho. Dla tego drugiego, 21. miejsce zdobyte w Kuusamo, było najlepszym wynikiem w karierze.

Niko Kytösaho w grudniu obchodził 20. urodziny. Urodzony w Paimo przyszły reprezentant Finlandii, zainteresował się skokami narciarskimi, obserwując swojego tatę, Pasiego Kytösaho, gdy ten trenował innych zawodników. Niko postanowił pójść w ślady ojca, byłego skoczka narciarskiego i rozpoczął treningi na Paimio Varasvuori. W Pucharze Świata zadebiutował w 2016 roku. Prawie 4 lata później udało mu się wywalczyć pierwsze punkty do klasyfikacji generalnej. Szczęśliwa okazała się Rukatunturi, która, obok obiektu w rodzinnym mieście, jest ulubioną skocznią młodego Fina.

Zawody w Kuusamo Kytösaho uważa za jeden z dwóch najważniejszych punktów w swojej karierze. Drugi z nich to konkurs w 2015 roku w ramach zimowego olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy. Niko zdobył złoty medal, wyprzedzając między innymi Domena Prevca i Dawida Jarząbka. Po tym sukcesie kariera Fina została zastopowana przez cukrzycę. Choroba spowodowała między innymi wzrost wagi sportowca, dopiero po dwóch latach udało się opanować sytuację. Niko zaczął wtedy więcej występować w zawodach FIS Cup oraz częściej pojawiać się w Pucharze Kontynentalnym i Pucharze Świata.

W ostatnim konkursie przedwcześnie zakończonego sezonu 2019/2020, Kytösaho zajął 32. miejsce ex aequo z Simonen Ammannem. Zabrakło mu niespełna 2 punktów, aby móc wystąpić w drugiej rundzie. W kwalifikacjach do konkursu w Trondheim zajął 22. miejsce. Dobrego skoku z prologu nie mógł jednak powtórzyć w konkursie, zawody zostały odwołane, co młody Fin przyjął z rozczarowaniem.

Po tym czekały go trzytygodniowe wakacje i Niko wrócił do treningów przed kolejnym sezonem. Cele na przyszłe starty skoczek z Finlandii ma bardzo ambitne, nie tylko regularnie punktować w Pucharze Świata, ale przede wszystkim dobrze zaprezentować się podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Być może, wrócić do domu z medalem.