Niko Kytösaho: “Skocznia w Wiśle nie należy do moich ulubionych”

Niko Kytösaho

Niko Kytösaho dołączył do grona fińskich skoczków, którzy zdobyli punkty zawodów najwyższej rangi. Dwudziestolatek nie miał jeszcze okazji świętować awansu do drugiej serii konkursu Pucharu Świata, ale w tegorocznych zmaganiach Letniej Grand Prix znalazł się na 29. pozycji w Hakubie. O wrażeniach przed zbliżającą się zimą opowiada w rozmowie ze Skijumper.pl. 

Za tobą bardzo udane lato. Wywalczyłeś punkty Letniego Grand Prix, czego nigdy wcześniej nie dokonałeś.

Lato poszło naprawdę dobrze, a rozwój nastąpił pod każdym względem! Nieustannie poprawiam swoje skoki, co widać w wynikach. Byłem w stanie osiągnąć dobry poziom, a teraz pojawię się w Pucharze Świata. Jestem naprawdę szczęśliwy!

W fińskiej kadrze doszło do sporych zmian. Karierę definitywnie zakończyli Ahonen, czy Larinto, a drużyna mocno się odmłodziła. Jak na zainteresowanie dyscypliną wpływa postać regularnie zdobywającego pucharowe punkty Antti Aalto?

Mamy młody zespół, ale wszyscy ciężko pracują, aby dostać się na szczyt. Antti pokazał w zeszłym sezonie, że jest to całkowicie możliwe, co dało wiarę wszystkim!

Zobacz też: Antti Aalto wraca na skocznię

Przed tobą nowe wyzwanie. Wystąpisz w inauguracji Pucharu Świata 2019/2020, która odbędzie się w Wiśle. To twój pierwszy zimowy start na skoczni im. Adama Małysza. Startowałeś tu podczas kwalifikacji do tegorocznych zawodów LGP. Jak ocenisz poziom trudności tego obiektu? 

Tak i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy. Cieszę się, że mogę wystartować od pierwszego konkursu. Myślę, że skocznia jest w porządku, choć nie należy do moich ulubionych. Z drugiej strony wiem, że wszędzie jestem w stanie osiągać dobre rezultaty.

Z jakimi celami rozpoczynasz zbliżający się sezon? 

Nie jestem już w wieku juniorskim, co oznacza, że celem jest przede wszystkim Puchar Świata. Chcę zdobyć pucharowe punkty i wystartować na Mistrzostwach Świata w Lotach w Planicy.

Dziękuję za rozmowę 

Niko Kytösaho tylko raz wystartował w konkursie Pucharu Świata. Miało to miejsce w listopadzie ubiegłego roku, kiedy zajął 61. miejsce w fińskim Kuusamo. Teraz zawodnik z klubu Lahden Hiihtoseura otrzyma kolejną szansę. Kwalifikacje do indywidualnego konkursu w Wiśle już w najbliższy piątek!

na zdjęciu: Niko Kytösaho || fot. Anna Nagel, www.skijumper.pl