W Niżnym Tagile nie zobaczymy lidera PŚ

Tomoharu Yokokawa nie zmienił swojej decyzji. W rosyjskim weekendzie, podczas zawodów Pucharu Świata, nie zobaczymy na starcie czołowych reprezentantów Japonii. Kto ma szansę odebrać plastron lidera Junshiro Kobayashiemu?

Szansę startu w Niżnym Tagile otrzymali zawodnicy z zaplecza japońskiej kadry: Yumu Harada, Masamitsu Ito, Naoki Nakamura, Kento Sakuyama oraz Yukiya Sato. Komentatorzy spekulowali, iż japoński szkoleniowiec zmieni decyzję podjętą jeszcze w okresie przygotowawczym do sezonu olimpijskiego. Jej powodem miałby być fakt, że Junshiro Kobayashi prowadzi w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Przyzwoity występ w Rosji zapewniłby mu utrzymanie plastronu lidera.

Pierwszy w kolejce, do przejęcia palmy pierwszeństwa, jest Słoweniec – Jernej Damjan. 34-letni zawodnik triumfował w Ruce i traci do skoczka z Kraju Kwitnącej Wiśni 26 punktów. Kolejni w kolejce są Norwegowie. Duet Tande&Forfang traci do Damjana kolejno 5 i 7 punktów.

Czołową “5” zamyka Kamil Stoch, który posiada 91 punktów. Oczko mniej zarobił Richard Freitag, który o punkt wyprzedza rodaka Andreasa Wellingera.

Patrząc na klasyfikację generalną śmiało można przyznać, że w końcu coś się dzieje. O rywalizacji Stoch vs. Kraft można zapomnieć. Austriak zajmuje 8. lokatę i traci do Polaka 11 punktów. Wydaje się, że w stawce pozostaje 8, a nie, tak jak w zeszłym sezonie, dwóch zawodników. Różnica pomiędzy drugim a ósmym miejscem wynosi 20 oczek.

Pikanterii dodaje fakt, że podczas zawodów PŚ w Niżnym Tagile, najprawdopodobniej dojdzie do zmiany lidera. Trudno wskazać pretendenta. Wspaniała forma Krafta w kwalifikacjach nie przenosi się na serie konkursowe. Kamilowi ciągle zdarza się spóźnić wybicie. Duet norweski przeplata skoki wybitne przeciętnymi. Ponadto, wisi nad nimi widmo dyskwalifikacji za “rozciąganie na belce”.

Czy po dwóch konkursach indywidualnych w Rosji poznamy nowego pretendenta do Kryształowej Kuli? Czy Dawid Kubacki doskoczy w najbliższy weekend do pucharowego podium? Przekonamy się już w sobotę i niedzielę.

Początek narciarskich emocji już jutro. O 15:00 zaplanowano początek kwalifikacji. Kibicujmy podopiecznym Stefana Horngachera!